Vyberte vhodný plot pre vašu záhradu

Ohraničenie pozemku je nutné vykonať aspoň opticky, aby na vašu záhradu nevstupovali nepozvaných návštevy, vaše deti boli v bezpečí a rovnako tak aj domáci miláčikovia. Plotom jasne vymedzuje svoj vlastný priestor a hovoríte ostatným, aby vás najprv požiadali, než vojdú k vám na pozemok. Aký plot ale vybrať, aby vám vyhovoval dlhodobo?

Murovaný plot

Pokiaľ si ste istí, že do budúcnosti nebudete s hranicami pozemku nijako výrazne manipulovať, môžete sa rozhodnúť pre murovaný plot. Ten je finančne najnáročnejším riešením, ale zároveň je veľmi odolný. Do vašej záhrady nebude vidieť z ulice, zachováte si súkromie, a ak máte neposedného domáceho maznáčika, nemusíte sa báť, že by plot poškodil a utiekol. V prípade, že máte väčšie psy, malé deti alebo milujete vo vlastnom súkromí, je to pre vás ideálny variant.

Plot z dreva

Ide o ďalší z najčastejších variantov. Drevo je dostupné, dlhodobo udržateľné a dovoľuje plániky usporiadať ľubovoľne podľa toho, či chcete znížiť alebo zvýšiť viditeľnosť zo záhrady, alebo naopak dovnútra. Nevýhodou je však skutočnosť, že budete musieť neustále plot natierať. Ak nevyberiete tvrdé a kvalitné drevo, môže sa stať, že po niekoľkýkrát zime bude potrebné materiál úplne vymeniť.

Kované varianty

Takými ploty sa pýši predovšetkým luxusné domy s tehlovými doplnkami. Len málo zlodejov si dovolí preliezť plot, ktorý má šikovné kovanie s ostrými hrotmi. Je však veľmi ťažký a musíte vybrať odolný kov. Ten je mnohokrát ešte drahšie ako kamene a tehly. Ak si navyše prajete precíznu prácu, budete musieť zaplatiť za kováča, ktorý si s dizajnom vyhrá. Akonáhle ale budete mať hotovo, plot vás bude tešiť veľmi dlho.

Živý plot

Pokiaľ vám ide len o optické oddelenie a so susedmi máte dobré vzťahy, môžete sa rozhodnúť pre plot z kríkov a špeciálnych stromčekov. Namiesto natieranie však počítajte s pravidelným zastrihávaním, hnojením, zalievaním a údržbou. Vždy preto myslite na podnebie, v ktorom žijete, a podľa toho vyberajte vhodné rastliny. V ideálnom prípade sa poraďte so záhradníkom alebo architektom, ktorý sa venuje exteriéru.