Kardigan pre štíhle aj silné postavy, mužov aj ženy. Využije ho skrátka každý

Kardigan je druh svetra, pre ktorý je typický výstrih do V. Tento sveter nemá žiadny golier a naraziť môžete na kardigan aj pánsky. Pôvodné kardigany boli vyrábané s gombíkmi (tento model sa do módy vracia opakovane, takže sa oplatí zaobstarať si ho), avšak súčasné moderné verzie môžu byť úplne bez ničoho, takže sa nedajú zapnúť. Dostupné sú tiež varianty, ktoré sú opatrené šnúrkami.

Sveter pre každého

Kardigany lichotia každej postave, v závislosti od toho, aký druh zvolíte. Skvele doplní aj taký sortiment, ako je dámska móda XXL. Robustné dámy často volia voľnejšie oblečenie tmavej farby. Aby nevyzerali smutne, môžu sa ozdobiť výraznými šperkami a doplnkami vo veselých farbách. Práve kardigany sú druhom oblečenia, ktoré môže byť vo výrazných farbách, či už je jednofarebný alebo vzorovaný. Môže byť teda výrazným prvkom alebo tým, ktorý celý vzhľad nakoniec uhladí.

Zahreje a ozdobí

Kardigan si môžete zaobstarať len ako ľahký svetrík, ktorý dodá vášmu telu tvar a línie. Rovné a splývavé kardigany môžu zoštíhliť postavu a skryť prípadné nedostatky, ako je napríklad tesnejšie oblečenie. Dlhé kardigany môžu zamaskovať väčší zadoček. Vyberať si môžete z celého množstva kardiganov vrátane tých, ktoré sú veľmi teplé, takže poslúžia aj ako na zahriatie. Prehodiť ich môžete cez elegantné oblečenie alebo si ich môžete vziať k džínsom. Ich použitie je skrátka univerzálne.

Krátko do histórie

Hovorí sa, že prvými nositeľmi kardiganov boli vojaci. Nie sme tak úplne od pravdy. Za rozšírenie kardiganu po celej Európe môže britský generál James Brudenell, ktorý tento sveter veľmi rád nosil počas krymskej vojny, ktorá prebiehala v polovici 19. storočia. A tieto svetre zaobstaral aj pre svojich vojakov, pretože boli praktické a pritom pohodlné. Vďaka týmto vlastnostiam si ho obľúbili ľudia po celej Európe. Skvele sa hodí najmä na jarný a jesenný čas, nosiť sa však dajú po celý rok.