Ako spoznať kvalitné bavlnené oblečenie

Rozhodli ste sa pre planétu niečo urobiť a chcete začať nakupovať naozaj kvalitné kúsky oblečenia? Nechcete vsádzať na kvantitu, ale radšej si raz zaobstaráte drahšie kúsky oblečenia, ktoré sú ale vyrobené zo stopercentne prírodných materiálov? V súčasnej dobe hovoríme o veľkom trende, ktorý však ide ruka v ruke so životným prostredím. Bohužiaľ si tento trend všimli aj výrobcovia nie práve kvalitného oblečenia, ktoré sa zrazu začali tváriť veľmi ekologicky. Prezraďme si, ako teda spoznať kvalitné bavlnené oblečenie, aby ste takzvane „neskočili na slaninu“.

Čo je to bavlna

Medzi najobľúbenejšie prírodné textílie bezpochyby patrí bavlna. Jedná sa o tkaninu, ktorá je univerzálna, odolná, aj cenovo dostupná. Jej najdôležitejšou vlastnosťou je dĺžka striže čiže dĺžka jednotlivých vlákien, z ktorých sa tento materiál skladá.

Všeobecne platí, že čím dlhšie vlákna budú, tým je tkanina kvalitnejšia. Inými slovami sa tým násobí nielen odolnosť, ale aj mäkkosť alebo priedušnosť, čo sú základné tri vlastnosti tohto prírodného materiálu.

Ako spoznať kvalitné bavlnené oblečenie?

Zamierili ste do obchodného centra a máte chuť si kúpiť niečo bavlnené na seba? Potom sa určite pýtate, ako také bavlnené oblečenie spoznať. V ideálnom prípade sa dotknite látky predtým, ako si tričko alebo iný kúsok do vášho šatníka kúpite. Bavlnu spoznáte na prvý dotyk. Látka je pevná, silná, napriek tomu vyvoláva pocit jemnosti.

Bavlnený kúsok sa tiež oplatí podržať na svetle. Aj keď je látka jemná, nemala by byť priehľadná. Pokiaľ prepúšťa veľa svetla, pravdepodobne nejde o kúsok, ktorý by vo vašej skrini vydržal dlhé roky.

Sledujte aj vlákna daného kúsku oblečenia. Bavlna musí byť spradená. Medzi jednotlivými vláknami by sa nemali nachádzať medzery ani extrémne rozdiely v ich veľkosti. Kvalitný kúsok má pri pohľade zblízka pravidelný vzor hladkých radov.