Môžu tehotné ženy používať proteín?

Ak ste žena, ktorá otehotnela, ale venujete sa fitness alebo inej športovej aktivite a zaraďovanie proteínu do vášho jedálnička je vašou dennou rutinou, bez ktorej si neviete predstaviť svoj deň, máte možno otázku, ako je to s užívaním proteínov v období tehotenstva, či to môže mať nejaký negatívny vplyv na Vaše (alebo Vášho dieťaťa) zdravie. Je nebezpečné používanie proteínov pre tehotné ženy? Na odpoveď sa pozrieme v tomto článku.

Proteín a tehotenstvo

Proteín je doplnkom stravy, ktorý je najviac používaný a známy. Ide o kvalitný zdroj bielkovín, ktorý telu dodá v jednej dávke aj 30 g bielkovín. V podstate sa jedná o bežnú potravinu v koncentrovanej forme. Spadajú teda pod rovnaké zdravotné požiadavky pre bezpečnosť a nezávadnosť ako potraviny ostatné. Dôležitý je výber kvalitného proteínu. Vyberajte starostlivo a pri tehotenstve sa zamerajte o to viac na správny výber, pri ktorom nebude hrať hlavnú rolu nízka cena, ale vysoká kvalita. Umelá výživa pre dojčatá je vyrábaná aj z kravského mlieka (rovnako ako srvátkové proteíny), preto zdravým, sedliackym rozumom vidíme, že strach zo zaradenia proteínu v období tehotenstva nie je potrebný.

A koľko proteínu by mala tehotná žena prijímať?

Odporúčaný denný príjem pre ženu (tiež mužov) mimo tehotenstva je 1,2 g -1,8 g na kilogram telesnej hmotnosti. Pri tehotenstve je však nutné príjem bielkovín zvýšiť. Od druhého trimestra sa odporúča pridať okolo 6 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti. V treťom trimestri sa pridané množstvo zvýši na 20 gramov bielkovín na kg telesnej hmotnosti. V čase dojčenia sa potom pohybuje navýšenie príjmu bielkovín okolo 25 g na kilogram telesnej hmotnosti.

Ak ste tehotná žena športovkyne, zaradenie proteínu do stravy je rozhodne na mieste. Pokiaľ zvolíte kvalitný proteín z kvalitných a preverených zdrojov, nemusíte mať strach o svoje zdravie ani o zdravie Vášho nenarodeného dieťaťa. V dnešnej dobe je svet presýtený informáciami, z ktorých je ťažké si vybrať tie správne a pravdivé. Mnoho článkov a „odborníkov“ zakazuje užívanie proteínov, preto zisťujte podložené dôkazy a štúdie.