Bundy a mikiny na motorku: vďaka nim ste v bezpečí a dobre vyzeráte

Pokiaľ sa rozhodujete pre kúpu oblečenia na motorku, potom vedzte, že sa jedná o dobrú investíciu. Toto oblečenie je obvykle vyrobené tak, aby nielen dobre vyzeralo, ale aj aby vás v prípade nehody ochránilo. Stretnúť sa môžete s niekoľkými typmi materiálov, pričom medzi najobľúbenejšie patrí samozrejme koža a tiež kevlar, veľmi odolný materiál, ktorý sa používa na obleky hasičov, policajtov aj na balistické vesty. Také pánske kevlarové bundy a mikiny sa teda vyznačujú veľkou odolnosťou voči oderu. Ich výhody a nevýhody si popíšeme nižšie.

Kožené bundy

Pre motorkársky svet sú pánske kožené bundy kriváky úplne typické. Nie je to lacná záležitosť, avšak koža je dostatočne tenká, takže umožňuje voľný pohyb. Zároveň je dostatočne odolná, aby poskytla určitú ochranu v prípade pádu. Motorkári by si mali kupovať kožu hrubšiu, než 1 mm (ideálne 1,2 až 1,4 mm). O kožu sa treba starať a používať na ňu špeciálne prípravky. Koža starne, ale to nie je nič zlé. Naopak, je to veľmi príťažlivé.

Kevlarové bundy

Kevlar platí za veľmi odolný materiál, ktorý sa dnes už bežne používa na motorkárske oblečenie. Nájsť ho môžeme aj pod názvom para-amid (je to to isté). Jedná sa o umelo vyrobené vlákno, ktoré je spletené takým spôsobom, že je veľmi odolný proti odieraniu či roztrhnutiu. Oblečenie z neho teda vydrží dlho a neprederie sa ani pri páde. Tým samozrejme chráni aj vaše telo. Kevlarové oblečenie používajú vojaci aj hasiči, je totiž tiež žiaruvzdorné. Aj túto vlastnosť sa dá využiť na motorke. Nevýhodou tohto materiálu je to, že nie je vôbec pružný. Často tak môžeme naraziť na zmes kevlaru a elastanu alebo bavlny. Tým sú pohodlnejšie, ale ľahko strácajú na odolnosti.

Cordura

Cordura čiže nylon 6,6 je ďalším typom materiálu, ktorý bol pôvodne vyrobený na vojenské použitie. Čoskoro sa ale rozšíril aj do iných odvetví. Aj tento materiál je odolný voči teplu, oderu či roztrhnutiu. Je o niečo ťažšie, než koža, ale je odolnejšie. Táto látka je navyše dokonale priedušná aj za toho najteplejšieho počasia.