Nízkoenergetické domy sú stále obľúbenejším variantom. Ľudia si uvedomujú ich prínosy

Taký nízkoenergetický dom má jednu veľkú nevýhodu. A tou je vyššia obstarávacia cena. Avšak čoraz viac ľudí si uvedomuje, že sa jedná o investíciu, ktorá sa oplatí. Záujem o ne stúpa a aj v budúcnosti sa odhaduje nárast tohto trendu. S tým, ako rastú ceny energií, si veľa domácností začína uvedomovať, že investície do nízkoenergetického domu sa im vrátia oveľa skôr, než si pôvodne mysleli.

Pozor na nízke ceny

Pokiaľ narazíte na niekoho, kto ponúka nízkoenergetický dom, buďte veľmi opatrní. Materiály, ktoré používa, nemusia byť tak kvalitné, ako sa tvária. A to bude mať v budúcnosti jediný výsledok: váš nízkoenergetický dom nebude nízkoenergetický. Snažte sa získať si na stavbu prevereného dodávateľa. Na internete existuje množstvo stránok, kde si môžete overiť dôveryhodnosť jednotlivých dodávateľov.

Vyššia cena hneď na začiatku

Obľubu nízkoenergetických cien zvyšuje aj spôsob vnímania toho, ako využívame Zem, ako náš domov. Veľa ľudí sa snaží čo najviac znížiť svoju uhlíkovú stopu. A mení sa tiež myslenie ľudí v tom, že si zaobstarajú lacné bývanie, ktoré časom vylepšujú – napríklad zateplením. Ľudia sú ochotní investovať viac hneď na začiatku, aby tak už mali hotový dom. Veľkou výhodou nízkoenergetických domov je aj rýchlosť ich stavby. Tá je spolu s úsporou energie tým najdôležitejším faktorom, prečo sa ľudia pre tento typ domov nakoniec rozhodnú.

Investície do budúcnosti

Príjemnou správou je tiež skutočnosť, že poistenie nízkoenergetického domu je v skutočnosti lacnejšie, než poistenie domu tehlového. Energetická náročnosť je totiž jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu poistenia nehnuteľnosti. Na rôzne zľavy môžete u poisťovní naraziť aj v prípade, že máte energeticky úsporné okná či dvere. S obstaraním nízkoenergetického domu navyše investujete aj do svojho pohodlia. Nemusíte sa báť, že keď vonku nastanú náhle teplotné zmeny, tak sa to prejaví vo vnútri vášho domu. Ten je totiž tepelne izolovaný.