Podľa čoho vyberať matrac?

Matrac je bežnou súčasťou každej domácnosti, a tak nie je prekvapením, že jej výber poskytuje toľko možností! V tak širokej ponuke je veľmi ľahké sa stratiť. Avšak spánok je dôležitý, a dokáže ho zaistiť kvalitné matrace. To, že ste zvolili dobre spoznáte podľa toho, že sa ráno prebudíte plní energie, bez bolesti chrbta a chrbtice. Pri výbere sa nenechajte odradiť vyššími cenami, pretože matrac je investíciou na celé desaťročia.

Každý by si mal vybrať matrac sám

Lacné matrace môžu tiež poskytnúť oporu – aspoň na niekoľko prvých nocí. Smutnou pravdou je ale to, že sa oveľa skôr preleží, takže spánok už nebude natoľko kvalitný. Nebezpečné to je napríklad u detí, ktorých chrbtica je vo vývine. To je tiež dôvod, prečo nie je dobré nakupovať rovnaké matrace pre celú rodinu: čo je pohodlné vám, môže byť nevhodné pre vášho manžela alebo ratolesti.

Tvrdosť matraca

Všeobecne sa hovorí, že mladší ľudia si kupujú tvrdšie matrace, starší ľudia potom tie mäkšie. Toto pravidlo je univerzálne, nemusí však platiť pre každého. O tvrdosti matraca totiž nerozhoduje iba vek užívateľa, ale aj jeho výška, hmotnosť a tiež to, v akej polohe spia najradšej. Hmotnosť ovplyvní to, ako hlboko sa do matraca zaboríte. Výška osoby by mala byť asi o 20 až 25 cm menšia, než je dĺžka matraca.

Bežné rozmery

Najčastejšie narazíte na matrac so štandardným rozmerom 200 x 90 cm. To je matrac pre jednu osobu – tj na jednolôžko. Niekedy ale môžete uprednostňovať matrac na dvojlôžko, ten sa najčastejšie predáva v rozmere 200 x 180 cm. Vyplatí sa iba pre tie páry, ktorým vyhovujú rovnaké parametre matraca. Kúpiť ale môžete aj matrace, ktorých šírka je už od 80 cm. Rovnako tak narazíte na matrace širšie. Tu je potrebné povedať, že môže byť problematickejšie na také matrace zháňať obliečky.

Výška matraca

Matrace by mali začínať na výške 15 cm, čo je tiež obvyklý rozmer, na ktorý narazíte. Čím je ale matrac vyšší, tým by mal byť aj lepší.