Móda v podobe džínsov trvá už takmer 150 rokov

Sú neoddeliteľnou súčasťou našich šatníkov a ľudia na ne nedajú dopustiť. A to iba z jedného prostého dôvodu, a síce že sa hodí pre všetky ročné obdobia. Reč je o džínsoch, ktoré sú medzi nami už bezmála 150 rokov. Keďže sa zaradili medzi to, čo pravdepodobne nikdy nevyjde z módy, poďme si prezradiť niečo málo z ich histórie.

Pôvodne pracovný odev

Džínsy sa dnes nenosia tak, ako sa nosili skôr, respektíve sa nenosia pri príležitostiach ako vtedy. Skôr si ich obliekame vo chvíli, keď niekam ideme. Chceme, aby nám to pristalo. Naopak doma ich príliš neobliekame, tam nie je pekný vzhľad toľko treba. Predtým to však bolo naopak. Zatiaľ čo dnes sa za pracovný odev považujú tepláky, vtedy to boli práve džínsy, čo navliekali baníci aj ďalší pracovníci fungujúci v podobných podmienkach.

Prvé džínsy, ktoré má na svedomí Levi Strauss, dokonca mierili ešte do iného pracovného odvetvia, ktorým sú zlatokopi. Práve im boli prvé džínsy určené, pretože sa ženy sťažovali, že ich muži pracujúci práve ako zlatokopi všetko hneď zničia. A džínsovina bola materiálom odolnejším, aj preto si ich všetci zamilovali.

Nity ako poznávacie znamenie džínsov

S postupom rokov sa móda samozrejme do istej miery menila as ňou sa menili aj džínsy, ktoré už neboli len súčasťou pracovného odievania. Pevný materiál si ľudia zamilovali, nosili ho prakticky kamkoľvek. S rastúcou popularitou sa potom menili aj podoby džínsov, ku ktorým sa neskôr pridali aj nity, ktoré sa neskôr stali ich poznávacím znamením.

Nity pôvodne slúžili iba na spevnenie vreciek, dnes sú považované za spomínané poznávacie znamenia.

Zvonáče, skinny, slim džínsy

Trvalo zhruba desať rokov, kým sa džínsy stali úplným hitom. Spôsobili vo svete módy úplný boom, výrazne sa zapísali napríklad do éry hippies, ale nielen do nej. Najskôr boli považované za symbol rebelstva, bol v nich dokonca zakázaný aj vstup do školy. Potom sa stali módnou ikonou a dnes ich poznáme v mnohých rôznych tvaroch a prevedeniach.