Nové oblečenie pred použitím vždy vyperte!

Pýtate sa, prečo, keď je všetko nové a čisté? Nové oblečenie sa však výrazne líši od čistého (vypraného) oblečenia. Nové oblečenie je plné chemikálií, ktoré môžu spôsobiť podráždenie, svrbenie a začervenanie pokožky.


Nepodceňujte to

Touto otázkou sa zaoberali aj renomované noviny, ktoré poukázali na to, že nejde o banálnu záležitosť. Ide najmä o oblečenie, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou; vlnený kabát pravdepodobne prať nebudeme. Odporúča sa, aby sme ju vyprali tak, ako uvádza výrobca na štítku, a aby sme ju pre 100% istotu vyprali dvakrát za sebou. V opačnom prípade môže dôjsť k alergickej alebo dráždivej dermatitíde pokožky.

Textil sa počas výroby bieli, farbí sa pri tkaní a nakoniec sa upravuje, aby vyzeral dobre. Vyrába sa v rôznych častiach sveta, kde platia rôzne hygienické normy a predpisy týkajúce sa používania chemikálií. Navyše nikto nevie, v akých skladovacích podmienkach bolo oblečenie uložené, takže sa naozaj dá povedať: kto vie, čím prešlo počas procesu. Obsahujú napríklad aj sekticidy, ktoré zabraňujú ich zničeniu hmyzom, látky proti zmáčaniu a mnohé ďalšie, ako napríklad škodlivé azofarbivá, bieliace látky a formaldehyd.


Nebezpečenstvo sa nachádza v predajni

Ďalšie nebezpečenstvo číha priamo v predajniach, kde sa v skúšobných kabínach množia baktérie, plesne a dokonca aj hmyz. Najčastejšie sa vyskytujú vši a mole, ale môže to byť aj horšie. Môžu tiež prenášať rôzne infekčné choroby. Nikdy neviete, kto bol v kabínke pred vami alebo kto už mal na sebe oblečenie, ktoré ste si priniesli domov. Teraz, počas výpredajov, je to obzvlášť pravdepodobné – nepredaný tovar sa prepravuje reťazcami cez pol sveta.