Prínosy mrkvy pre naše zdravie. Pre srdce i cievy

Obyčajná zelenina, ktorú považujeme za niečo úplne samozrejmé. Alebo zdroj dôležitých živín a nutrientov? Pozrite sa, aké úžasné benefity pre naše zdravie má obyčajná mrkva.

V akej forme mrkva konzumovať

Najlepšie urobíte, ak sa naučíte mrkva konzumovať len tak. Nepripravíte sa ani o vlákninu, ani o dôležité vitamíny. Vhodné sú tiež nápoje z mrkvy – jednoducho ju odšťavíte a zvyšnú dužinu vložíte napríklad do žížalího kompostéra alebo ho ponúknete ku konzumácii sliepkam. Mrkva si upravte tiež v pomalom hrnci, kde sa teplota udržiava okolo 80 stupňov Celzia a vy tak neprichádzate o cenné vitamíny. Vyskúšať môžete aj úpravu v pare, kedy vám stačí štvrť hodiny, aby sa na kolieska nakrájaná mrkva premenila v mäkkú.

Pre zdravé cievy i srdce

Viete o tom, že obyčajná mrkva dokáže znižovať hladinu LDL cholesterolu a tým chrániť naše srdce pred chorobami? Obľúbená oranžová zelenina znižuje riziko srdcového záchvatu, mŕtvice i infarktu. Mrkva zvyšuje prietok v cievach tým, že dodáva do ciev draslík.

Imunitný systém vám poďakuje

Zelenina, ktorá je u nás dostupná po celý rok, dokáže urobiť divy aj s našou obranyschopnosťou. Podporuje trávenie a je dôležitým zdrojom vlákniny. V črevách sa zasadzuje vytvorenie neutrálneho prostredia a svojimi antiseptickými a antibakteriálnymi účinkami je cenným pomocníkom v boji proti chorobám. Keďže je bohatá na vitamín C, dokáže stimulovať imunitný systém a prispievať k jeho normálnej funkcii.

Trávenie v poriadku vďaka mrkve

Mrkva stimuluje črevnú peristaltiku a napomáha sekréciu žalúdočných štiav. Pretože je bohatá na vlákninu, postará sa o to, aby vás netrápila zápcha. Ochraňuje vaše hrubé črevo a pôsobí ako prevencia vzniku rakoviny hrubého čreva.

Zdravé oči

Vďaka vitamínu A pomáha chrániť zrak a pôsobí ako pomocník pri problémoch pri zlom videnie za zníženej svetelnosti. Ak vás trápia nočné slepota, mali by ste sa obklopiť mrkvou. Látky, ktoré vám pomôžu s očným zdravím, sú aj luteín a zeaxantín.

Dávate si pravidelne čerstvú mrkvu?