Vitamíny pre dospelých

Je tu to nenáročnejší obdobie pre našu imunitu. Preto je treba prechladnutia predchádzať. Nie všetci si však vyžívajú v rôznych prípravkoch z lekárne. Pre tých, čo uprednostňujú skôr prírodné cestu, tu máme jeden zaručený všeliek.

Základom tohto čarovného elixíru nie je nič iné ako super potravina a to šípky.

zázračný šípky

Šípek patrí medzi najväčšie zdroje vitamínu C a A. Tieto vitamíny nie sú ale jediné, ktoré šípka obsahuje. V šípok nájdeme tiež vitamín K, B1, B2. Vitamín C nie je len posilňovač imunity, ale tiež zabraňuje krvácaniu. Takže ak vás trápi napríklad krvácanie ďasien šípky by vám mohol dosť pomôcť. Šípky sú tiež skvelým bojovníkom proti zápalom močových ciest, vďaka tomu, že pôsobí močopudne a zbavujú telo škodlivých látok. Šípky tiež obsahujú pektíny, ktoré pôsobia proti zápche.

Recept na elixír

V tomto chladnom počasí je potrebné sa večer dobre zahriať a zahnať prípadné bacily. K tomu nám skvele poslúži báječný pomocník menom šípky. Vďaka tomu, že je bohatý na vitamíny to bude hračka. Treba si pripraviť na výrobu elixíru pár surovín a to: 450 g šípok, 1,5 l vodky, 260 g cukor kryštál, jednu celú škoricu, polku kôry z pomaranča, 260 ml vody.

Postup je teraz jednoduchý. Očistíme šípky, naložíme ich do vodky spoločne so škoricou, pomarančovou kôrou na 12 dní. Potom šípky cez čisté plátno přeceníme a vzniknutú tekutinu nalejeme do misy. Do hrnca nalejeme vodu s cukrom a necháme ho rozpustiť. Až nám táto sladká voda vychladne, nalejeme ju do misy a dôkladne premiešame. Potom nalejeme do sklenených fliaš a uchovávame v chlade.