Tipy, ako prať správne bielizeň

Pranie nie je žiadna veda, aj keď si to teda mnoho ľudí myslí. Najmä mladí ľudia si nie sú istí tým, ako sa má správne prať, a tak hádže všetko bielizeň bez triedenia do práčky. Lenže práve netriedenie bielizne – to je jedna veľká chyba. Bielizeň rýchlejšie stratí svoju farbu, navyše sa jednotlivé kúsky inej farby zničí navzájom. To však nie je jediný tip či rada, ktorú vám dáme.

Aby vám bielizeň vydržalo v ako novom stave čo najdlhšie, prezradíme vám, ako bielizeň správne prať. Ako sme spomenuli, nie je to žiadna veda, je to naopak veľmi jednoduché. Len to chce vedieť, ako na to.

Jeden prací prášok nestačí

Preč sú doby, kedy sme na všetky druhy bielizne potrebovali len jeden prací prášok. S jedným pracím práškom už naozaj nepochodíte, bohužiaľ. Pochodíte s viacerými pracími produkty, z ktorých každý by mal byť na niečo iné. Existujú pracie prášky alebo gély na farebnú bielizeň, na čierne prádlo, na bielu bielizeň alebo na detskú bielizeň. Je potrebné mať všetky typy, zloženie každého prášku alebo gélu je špeciálne uspôsobené pre konkrétny typ bielizne.

Nikdy neperte chúlostivé prádlo v práčke

Síce majú moderné práčky zvláštne či špeciálne programy určené pre pranie chúlostivého prádla, rovnako ho neodporúčame prať v práčke. Chúlostivé prádlo, ako sú napríklad podprsenky, radšej perte v ruke, respektíve vo vlažnej vode. Vďaka tomu predídete poškodeniu kúsku, nepoškodí sa napríklad čipky. Vlažnú vodu spestrite o prací prostriedok, daný kúsok oblečenia v ňom nechajte chvíľku odmočiť.

Nepreplňujte práčku

Ak chcete naozaj dobre vyprať bielizeň, odporúčame práčku zbytočne nepreplňovať. Ak je toho v práčke veľa, nemusí dôjsť k dobrému vypranie. Radšej nechajte v práčke miesto, ideálne na výšku vašej roztiahnuté dlane, tak sa bielizeň dobre vyperie a nezostanú na oblečení škvrny.

Aký teplotný program volíte?

Dôraz klaďte tiež na teplotný program, ktorý volíte. Teplota vody je totiž rovnako účinná ako mnohé pracie prášky alebo gély. Farebné prádlo stačí prať na nižší stupeň, posteľná bielizeň a vreckovky zase perte ideálne na šesťdesiat stupňov. U bieleho prádla sa nebojte zvoliť stupeň vyšší.