Spoznajte silu superpotravín!

Možno ste o superpotravinách už počuli. Tento pojem by mala obsahovať každá zdravá moderná kuchárka. Superpotraviny (v angličtine známe ako „superfoods“) sú potraviny, ktoré obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, aminokyselín a ďalších telu prospešných látok. S týmito potravinami môžete podporiť metabolizmus, imunitný systém a celkovo vášmu telu dodať potrebnú rovnováhu. Ktoré potraviny toto označenie nesú?

Najčastejšie sa jedná o potraviny, ktoré majú svoj pôvod na inom kontinente, často v tropických oblastiach. Na otázku prečo tomu tak je, sa ponúka hneď niekoľko odpovedí. Najuznávanejší ale je, že matka príroda rozmiestnila superpotraviny po tropických oblastiach, aby pomohla jej obyvateľom prežiť. Tieto lokality sužoval hlad a nedostatok vody. Ďalším logickým argumentom je, že rastliny, z ktorých sa superpotraviny získavajú alebo ktoré nimi sú samy o sebe, potrebujú zadržiavať veľa prospešných látok, aby dokázali v nehostinných podmienkach samy prežiť.

Najznámejšie superpotraviny?

Medzi najznámejšie superpotraviny môžeme zaradiť napríklad Aloe Vera, ktoré obsahuje napríklad polysacharid acemanany. Ten pozitívne pôsobí na imunitný systém. Ďalšou významnou látkou, ktorá je v tejto rastline obsiahnutá je betasistosterol, ktorá zaradením spadá pod steroly. Táto látka má protizápalové účinky. Opomenúť samozrejme nesmieme ani veľa vitamínov, enzýmov, organických kyselín, ktoré v tejto rastline môžeme nájsť.

Ďalšie dobre známou superpotraviny sú kakaové bôby. Tie vďaka obsahu železa a mangánu podporujú krvotvorbu, vďaka horčíku skvele pomáhajú pri kŕčoch a problémoch nervovej sústavy. A vďaka ďalším látkam, ktoré obsahujú, majú pozitívny vplyv aj na kvalitu kože, rast vlasov a na imunitný systém.

V lekárňach a predajniach so zdravou výživou sa iste stretnete aj s kustovnice čínskej, ktorá pozitívne pôsobí najmä na pečeňové bunky a prispieva tak pri liečbe chronických ochorení pečene. Nájsť ju môžete tiež pod názvom Goji. Konzumáciou tejto superpotraviny do tela dostanete aj veľa vitamínov, betakarotén, betasistosterol, kyselinu linolovú a veľa ďalších účinných látok, vďaka ktorým Kustovnica podporuje rast a reguluje hladinu cukru v krvi.