Staňte sa majstrami produktivity. Ako na to?

Máte neustále pocit, že niečo nestíhate a úlohy vám prerastajú cez hlavu? Neviete kde začať? Poďte sa zastaviť a zamerať sa na zlepšenie vašej produktivity. Stačí málo a môžete toho stíhať oveľa viac.

Pokiaľ chcete zvýšiť produktivitu, je dôležité sa v práci sústrediť. Je však ľahké stratiť sústredenie, pretože je takmer nemožné uzavrieť sa pred vonkajšími podnetmi v podobe rôznych rušivých vplyvov. Koľkokrát sa vám stalo, že ste začali robiť nejakú prácu, len aby vás za chvíľu zase niečo rozptýlilo? To vám bráni v dosahovaní výsledkov.

Čo ste za typ človeka?

Najprv sa nad papierom zamyslite nad tým, aký ste vlastne typ človeka. Vyhovuje vám skôr ráno vstávať skôr a začať pracovať, zatiaľ čo ostatní ešte spia a vy máte na úlohy pokoj? Alebo zažívate podobný pocit v noci po uspaní detí? Stanovte si, kedy sa vám pracuje najlepšie.

Potom si na druhú stránku papiera spíšte všetko, čo je potrebné urobiť. Všetky poznámky a úlohy, ktoré teraz len zaberajú produktívne miesto vo vašej hlave a nedovolia vám sa na nič sústrediť. Zapisujte si aj maličkosti a veci, ktoré sú zrejmé, ako vybrať bielizeň z umývačky alebo upratať vyžehlenú bielizeň.

Zhlukujte úlohy podľa typu

Úlohy na papieri pred vami rozdeľte podľa logického kľúča. Niekto používa metódu dvoch minút, teda začne najskôr úlohy, ktoré nezaberú viac ako dve minúty. Môžete riadky rozdeliť podľa miestností alebo dátumu splnenia.

Niektoré úlohy môžu trvať dlhšiu dobu a vyžadovať dlhšiu, neprerušovanú pozornosť, zatiaľ čo niektoré úlohy sa vyriešia rýchlo. Je teda nevyhnutné identifikovať úlohy podľa ich rozsahu a podľa toho, aké sú pre vás zaujímavé. Úlohy rôznej veľkosti a obľúbenosti môžete kombinovať a prekladať tak, aby úroveň vášho zapojenia do úloh zostala stabilná. To vám pomôže zostať sústredenými.