Prečo ide upratovanie pomaly. Nerobte základné chyby

Pustili ste sa do upratovania, ale práca vám nejde tak ľahko a rýchlo, ako by ste dúfali? Je načase pozrieť sa na to, ako pracujeme a či sa náhodou nedopúšťame niekoľkých základných chýb. Medzi ne patrí napríklad:

Robíte viac vecí naraz

V snahe ušetriť čas varíme, pečieme a upratujeme zároveň. Myšlienka je to pekná, ale často nie je príliš reálna. Čas často stratíte už len samotným pobehovaním sem a tam, napríklad medzi rozvareným obedom a rozuklízeným obývacou izbou. Počas tohto poskakovanie sa často stane nejaká nehoda. To, či ono sa rozleje, tú sa niečo zabudne, alebo stratíte pojem o čase a obed sa pripáli, a rovnako tak hrozí aj veľa iných nástrah a nehôd.

Ak chcete využiť tejto metódy, dajte si veľký pozor a zvážte, či je to šťastný nápad. Ako veľmi pozornosti vyžaduje vaše varenie? A nebude sa s rukami napoly od cesta umývať zle okno? A je naozaj podkrovné spálne tak blízko k rúre s cukrovinkami? Niekedy je lepšie neriskovať a radšej urobiť jednu vec poriadne než potom plakať nad viac nezdary.

Sledujete televíziu

Je to úžasná vec táto debna s obrázkami. Človeku je dobrou spoločnosťou, keď sa nechce cítiť osamotený, občas poradia, alebo proste len pomôže zabiť čas čakania. Pri upratovaní však funguje ako spomaľovacie zariadenie. Človek sa sem tam žmurkne a potom zistí, že sa zahľadel či započúvať a práca stojí.

Nechajte teda radšej sledovanie až na záver upratovania a ak silou mocou potrebujete počas upratovania zvukovú spoločnosť, pustite si radšej rádio. Uvidíte, že práca bude rýchlejšie hotová, a že pre ušetrený čas celkom iste nájdete lepšie využitie.

Nemáte plán

Vidíte neporiadok a s najlepšou vierou sa pustíte do upratovania. Má to ale jeden háčik … Nemáte plán. K čomu? To je jednoduché. Keď nemáte plán zvádza vás to počas upratovania poskakovať od jedného k druhému a výsledok práce sa dostavuje pomalšie.

Ktoré s upratovaním začnete. Skúste sa zamyslieť. Čím začnem? Čo má byť výsledkom mojej práce? Chcem len bežne upratať, alebo zorganizovať generálne upratovanie? A koľko času tomu chcem venovať? Podľa toho si urobte plán. Ten vám uľahčí najmä väčšie upratovanie. Aj upratovanie prerušený u konkrétneho bodu je lepší ako upratovanie, ktorý je síce začatý vo všetkých bodoch, ale ani v jednom nie je dokončený.