Obstarávate si papagája? Starostlivosť o neho nie je tak jednoduchá, ako sa zdá

Papagáje začínajú obývať naše obydlia. A nemôžeme sa tomu čudovať. V čase, keď sme museli tráviť väčšinu času doma sme potrebovali spoločnosť. Ale takú, ktorá nebude vyžadovať toľko pozornosti ako psy alebo mačky. A papagáj sa javil ako ideálna tvor, ktorému stačí postaviť vonkajšie voliéru alebo vtáčia klietka z hliníkových profilov. Navyše sa o ňom hovorí ako o ukecaný a vernom spoločníkovi, ktorý s nami zostane niekoľko desiatok rokov. Len sa teda o neho musíme správne starať.

Tým sa dostávame k jadru problému mnohých chovateľov. Už pri obstaraní okrídleného spoločníka by sme si mali byť vedomí toho, že to s ním nebude práve jednoduché. Papagáje sú síce krásni na pohľad, ale chov nezaberie tak málo, ako si možno myslíme. Na čas je trochu náročnejšie.

Papagáje hovorí ako štvorročné deti

Náročnejší starostlivosť o okrídlené spoločníkmi ľahko prežriete, ak vezmeme do úvahy, že sa jedná o inteligentný stvorenia, s ktorými si jedného dňa môžeme ,, pokecať „ako sa štvorročným deťmi. Podľa posledných výskumov ich inteligencia skutočne zodpovedá takto starým ratolestiam.

Zoberme si napríklad papagája žako, ktorý sa označuje za najinteligentnejšieho papagája. Dokáže napodobniť až tisíc rôznych slov a zvukov, dokonca si ich dokážu spojiť s významom slov.

Papagáje sú spoločenskí tvorovia

Pokiaľ si domov prinesiete jedného dňa papagája, pravdepodobne onedlho zamierite pre druhého. Hovoríme totiž o veľmi spoločenských tvoroch, ktorí si najviac rozumie s opačným pohlavným, s ktorým sa snaží vytvoriť pár.

Ara je veľmi nákladný

Aj keď si dnes domov môžeme kúpiť mnoho druhov papagájov, pozornosť chovateľov automaticky mieri na aru. Krásneho, farebného a veľkého papagája, ktorý domov vnesie trochu exotiky. Je však pravdou, že sa jedná o veľmi nákladný druh, aj keď je pravdou, že sa dožívajú vysokého veku čiže je to investícia dlhodobá.