Starostlivosť o TOP doplnky interiéru

Človek je od prírody zvedavý tvor a z času na čas sa stane, že keď ide okolo okien iných ľudí, tak sem tam nakukne, ako sa veci majú. Hľadáte inšpirácie a zároveň vás fascinuje tá krásna čistota záclon a závesov. Kladiete si otázku v čom spočíva kúzlo udržania čistoty spomínaných doplnkov? Ponúkame vám jednoduchý návod na to.

Správny postup pri čistení záclon

Tak ako pri všetkom, tak aj pri čistení bytového textilu nestačí len oprať na hocijakom programe. Vyžaduje si to svedomitú prípravu, aby sa vám podarilo udržať vaše závesy a záclony čisté a v dobrom stave. V prvom rade si roztrieďte textil podľa farby a materiálu. Ak máte k dispozícii biele záclony, najprv ich namočte do studenej vody, priadjte sódu bikarbónu a premiešajte. Do tejto zmesi ponorte záclony a nechajte ich odstáť tak hodinu a najlepšie aj celú noc. Potom záclony ešte preplákajte v studenej vode jemne poskladajte a vložte do bubna práčky.

Nastavte si šetrné pranie s predpierkou s teplotou od 30 do 40 °C a otáčky od 300 do 400. Väčšina práčok má dnes funkciu pre pranie jemnej bielizne, záclon, ktorú stačí práčke zadať. Dokonca si na práčke viete upraviť teplotu, dobu prania a množstvo otáčok. Pri praní farebných záclon postupujte podľa pokynov, ktoré máte uvedené na etikete záclony. Pri tomto postupe nemôžete nič pokaziť.

interiér

Perieme a žehlíme závesy

Pri závesoch postupujte podobne, avšak, ak periete farebné závesy nepridávajte do prania bieliace prostriedky. Ak chcete predísť krčeniu praných závesov, poskladajte ich a vložte do bubna práčky. Po vypraní závesov ich môžete hneď vyvesiť alebo vystrieť na plocho. Pri tomto spôsobe si ušetríte čas na žehlenie, pretože závesy sa pekne vypnú. Ak však chcete predsa len závesy prežehliť, žehlite ich pri teplote najviac 110 °C a z rubovej strany. No ak nemáte možnosť vyprať vaše nadrozmerné závesy, pokojne ich zaneste do najbližšej čistiarne, kde sa o ne náležite postarajú.