Na najmenšom ostrove sveta žijú paradoxne tí najhrubší

Na našej planéte je toľko krásnych miest, ktoré by človek mal aspoň raz v živote vidieť. Okrem povinných zastávok, ako je napríklad Paríž, Amsterdam, Praha alebo New York, by sme aspoň raz v živote mali vidieť ostrovný štát, ktorý je svojou rozlohou najmenší. Tento ostrovný štát je pomerne zaujímavý – volá sa Nauru a aj keď je najmenší, paradoxne tu žijú tí najhrubší ľudia.

Pokiaľ ste o tomto ostrove ešte nič nepočuli, je to pochopiteľné. Málokto si všimne alebo zaregistruje niečo, čo je maličké. Tento ostrov, ktorý sa skutočne radí k tým najmenším ostrovom sveta, nájdeme hlboko v Pacifiku. Priamo na ňom sa nachádza aj rovnomenná republika, ktorá tento rok bude oslavovať už dlhých päťdesiat rokov od vyhlásenia nezávislosti.

Nauru je miesto, ktoré má skutočne bohatú históriu a je zvláštne práve tým, že je to nielen najmenší ostrov, ale tiež je to po Vatikáne a Monaku najmenšie krajiny na svete. Bohužiaľ je toto miesto preslávené aj tým, že tu žijú najhrubší ľudia, ako sme už spomínali. Tunajších obyvateľov spája ich váha – zhruba 95 percent tunajšej populácie trpí nadváhou či obezitou.

Nauru:

Nauru leží hlboko v Pacifiku iba kúsok od rovníka. Každý rok sem zavíta zhruba dvesto turistov. Možno si hovoríte, že je to vážne málo, ale čudujete sa? Veď tento ostrov má iba 21 kilometrov štvorcových!

Ide o placatý ostrov, ktorý má aj svoj najvyšší vrchol. Ten má šesťdesiatpäť metrov a bohužiaľ nesľubuje žiadny skvelý výhľad. Čo je však všeobecne na Nauru k videniu, sú nádherné pláže a okolitá exotická džungľa.

Prečo sú tu ľudia obézni?

Tento ostrov bohužiaľ ubytováva najviac obéznych ľudí. Žije tu okolo desaťtisíc ľudí, obéznych je 95 percent. Keby sme túto populáciu mali rozdeliť na mužov a ženy, tak by sme zistili, že mužov je tu obéznych zhruba 97 percent, žien 93 percent.

Podľa všetkého za túto obezitu môže západ. Vraj všetko začalo už v 70. rokoch, keď ľudia začali bohatnúť.