Keď sa oneskorí lietadlo alebo vlak, viete, na čo máte nárok?

Pokiaľ cestujete, určite ste zažili, že vlak či prípadne lietadlo alebo autobus mali oneskorenie. Pokiaľ sa jedná o oneskorenie pár minút, je to v poriadku, človek to pretrpí, avšak ak sa jedná o oneskorenie dlhé aj niekoľko hodín, človek žiada vysvetlenie a nejaké odškodnenie. Mnohí cestujúci však nevedia, čo v takých chvíľach robiť. Na čo majú nárok, aké vysoké ich odškodnenie môže byť?

Vždy záleží na tom, akým dopravným prostriedkom sa cestuje a aké veľké bolo oneskorenie. Od toho sa odvíja výška prípadného odškodnenia. Každý dopravný prostriedok ponúka iné odškodnenie a za iné veci.

Za čo je možné získať odškodnenie v jednotlivých dopravných prostriedkoch

  • Ak by sme leteli lietadlom, odškodnenie je možné získať za kopu vecí. Napríklad môžeme získať odškodnenie za oneskorenie letu, pokiaľ ide o oneskorenie, ktoré má na vine samotný dopravca (počasie ovplyvniť bohužiaľ nejde). Tiež sa dostáva odškodnenie za zrušenie letu alebo prípadne za zmeškanie nadväzného letu, ktorý sa z dôvodu oneskorenia zavineného dopravcom nestihol. Ak vám bude odmietnutý nástup na palubu, aj v tomto prípade máte nárok na odškodnenie. A rovnako tak je možné získať odškodnenie vtedy, keď dôjde k zníženiu prepravnej triedy.
  • Ak cestujete vlakom, odškodnenie je možné získať vtedy, keď sa vlak oneskorí vinou dopravcu, ďalej ak dôjde k zrušeniu spoja alebo ak sa zmešká posledný spoj vinou dopravcu.
  • Keď cestujete autobusom, aj v tomto prípade vám patrí odškodnenie, a to konkrétne v prípade, že dôjde k oneskoreniu vinou dopravcu alebo keď dôjde k zrušeniu spoja.

Viac o odškodnení

Samozrejme nie vždy sa podarí odškodnenie získať. Pri lietadle napríklad platí, že odškodnenie patrí iba tomu, komu sa oneskoril let minimálne o tri hodiny. Ďalej sa všetko odvíja ešte podľa kilometrov, ktoré s leteckou spoločnosťou máte uletieť. Aj to má podiel na tom, či získate alebo nezískate odškodnenie. Pri vlaku platí, že odškodnenie je možné len v prípade, ak sú lístky drahšie ako dve stovky. A pri autobuse musí byť oneskorenie dlhšie ako tri hodiny.