Cestujeme v aute so psom

Mať psíka ako životného partnera, to nie je niekedy práve ľahké a jednoduché. Psíci sú živé a aktívne stvorenia, ktoré neustále vyžadujú pozornosť svojho majiteľa. Pokiaľ spadáte do skupiny časovo vyťažených ľudí, nechajte psíka radšej v obchode či v útulku. Psíci potrebujú pozornosť, v mnohých situáciách musíte čeliť veľkým dilemám. Napríklad dileme čelíte v čase, keď cestujete do zahraničia alebo vyrážate na niekoľkohodinovú cestu. V takom prípade neviete, či psíka máte zveriť ochotnej susedke alebo či si psíka nemáte vziať so sebou. Ak sa rozhodnete pre druhú variantu, je potrebné vedieť, ako so psíkom v aute cestovať.

Cestovanie so psíkom nemusí byť také zložité, ako si mnohí ľudia predstavujú. Psík vie byť aj hodný, pokiaľ mu teda pri jazde doprajete to, čo potrebujete. Cestovanie so psom zahŕňa niekoľko zásad, na ktoré je nutné dbať a ktoré vám prinášame.

Zásady cestovania so psom:

  • Psíka je nutné pred cestou vyvenčiť. Nechcete predsa zastavovať na prvej benzínke, aby ste upratali po psíkovi to, čo narobil. Zápach po psíkovej „nehode“ by v aute zostal počas celej dlhej cesty, preto psíka vždy pred cestou vyvenčite.
  • Nutné je mať dostatok vody stále po ruke. Rovnako ako človek, tak aj psík musí dodržiavať pitný režim. Musíte teda dbať na to, aby pri jazde dostatočne pil. Nesmie sa dostať do dehydratovaného stavu, ktorý je preňho veľmi nebezpečný.
  • Pred jazdou svojho psíka nekŕmte. Mohlo by sa mu počas jazdy urobiť zle, a to konkrétne vtedy, keď by ste prekvapivo zabrzdili alebo vošli do strmej zákruty.
  • Pri jazde dbajte nielen na psíkovu, ale aj na svoju bezpečnosť. Je nutné psíka počas jazdy mať v prepravke pre psov, ktorá zaistí dostatočnú bezpečnosť nielen psíkovi, ale aj vám. Psík z prepravky len tak nevyskočí na váš klin, pri jazde teda zostanete úplne v bezpečí.
  • Pokiaľ so psíkom idete na niekoľkohodinovú cestu, robte počas nej zastávky. Odporúča sa robiť zastávky po zhruba dvoch až troch hodinách, kedy sa psík vyvenčí a nadýcha čerstvého vzduchu.