Zinok a zdravie. Prečo ho potrebujeme?

Ľudské telo je ako stroj. Skladá sa z celej hŕbu súčiastok a len s ich pomocou dokáže fungovať úplne bezproblémovo a správne. Ak niektorá časť chýba alebo jej nie je dostatok, začíname pociťovať isté ťažkosti. Napríklad keď chýba zinok – táto látka podieľajúce sa na rade funkcií v tele je nevyhnutná a pokiaľ chýba alebo jej nie je dostatočné množstvo, pocítime to nielen na zhoršenom zraku, ale aj na čuchu alebo celkovom metabolizmu.

Odborníci sa zhodujú na tom, že zinok je látka, ktorá je potrebná prakticky v akomkoľvek veku. Zatiaľ čo u detí spôsobuje spravidla oneskoreniu duševného alebo telesného vývoja, u dospelých môže byť vinníkom neplodnosti alebo nebezpečného chudnutie.

Zinok pre správnu plodnosť

U plodnosti nejakú chvíľu zostaneme. Zinok je súčasťou mnohých enzýmov a zúčastňuje sa tak radu metabolických procesov v tele. Všeobecne je dôležitý pre rast a má vplyv aj na tvorbu spermií. Keď mu je ho nedostatok, páni sa bohužiaľ nemôžu chváliť kvalitné tvorbou spermií, navyše ich nemajú toľko. Čo vedie k vzniku neplodnosti alebo minimálne k problémom s počatím.

Podporuje hojenie

Dopĺňať túto živinu by sme mali aj preto, že podporuje hojenie. Už od pradávna sa potraviny, ingrediencie alebo byliny s obsahom zinku užívali na liečbu akútnych problémov, ako sú popáleniny. Zinok vie veľmi rýchlo obnoviť poranené tkanivá, preto je súčasťou liek proti zápalu kože okolo úst alebo rúk či na nohách.

Bojovník proti rakovine

Posledné prieskumy naznačujú, že zinok je tiež spolubojovníkom proti rakovine. Má totiž pozitívny vplyv na celý imunitný systém a ako významná antioxidant chráni telo pred voľnými radikálmi. Tie sú väčšinou zapríčinené oxidačným stresom, ktorý je veľmi nebezpečný.

Tiež sa často berie za prevenciu rôznych chorôb, nemusí predchádzať iba rakovine, aj keď tento problém patrí k najvážnejším.