Vyberáme vhodné záclony do bytu

Príde vám, že váš interiér zíva prázdnotou a že v ňom nie je zachovaná taká útulnosť, akú by ste chceli? Možno ste len podcenili bytové dekorácie, ktoré majú v každom (modernom aj nemodernom) interiéri svoje miesto. Vedľa izbových rastlín, fotografií na policiach a tiež stolných lámp nezabudnite na záclony, ktoré zavesíte na drevené garniže či koľajničky. Lenže ako vybrať tie správne?

Žakárové záclony sú klasika

V súčasnej dobe rozlišujeme niekoľko druhov záclon, kedy tou starou známou klasikou a tiež najvyhľadávanejším druhom sú žakárové záclony. Hovoríme o sieťovaných textíliách, ktoré môžu mať mnoho vzorov. Obvykle sú to ornamenty, kvety, ale zohnať ich môžete aj v úplne iných vzoroch.

Ako už bolo spomenuté, žakárové záclony sa v interiéroch objavujú najčastejšie. Najviac však u našich babičiek, ktoré po stránke vzorov práve nešetrili.

Voálové záclony do moderných interiérov

Do modernejších domácností sa volia skôr voálové záclony, ktoré sú skôr vzdušné, skoro priesvitné tkaniny v hustej väzbe. Obvykle sú k dostaniu z veľmi prémiových materiálov čiže ich môžete zohnať z ľanu alebo bavlny, prípadne aj z hodvábu. Za priaznivejšiu cenu sú k dispozícii aj polyesterové.

Z pohľadu údržby sú voálové záclony asi najlepšie. Ľahko sa udržujú, nemusia sa prakticky žehliť a rýchlo schnú v prípade, že by ste sa ich rozhodli vyprať.

Čipkové záclony nielen do romantického štýlu

Zabudnúť nesmieme ani na tradičné čipkované záclony, ktoré hrajú prím v romanticky zariadených interiéroch. Veľmi často sú s vyšívanými vzormi čiže môžu znásobiť príjemnosť atmosféry. Zdobené záclony pristanú hlavne oknám v obývacích izbách alebo spálňach, ale dobre sa budú vynímať aj v pracovniach alebo jedálňach.

Len si tu dajte pozor na ich údržbu. Vyšívanie je síce krásna vec, ale takto starostlivo vyrobené záclony môže bežný prací cyklus zničiť.