Orechy sú základom zdravého jedálnička

Svoj zdravý jedálniček môžete spestriť hocičím. Napríklad iba oriešky, ktoré sú zdrojom zdravých tukov. Bohužiaľ, mnoho ľudí od nich upúšťa, a to z jedného prostého dôvodu – z dôvodu ich vysokej kalorickej hodnoty. Nikde sa však nepíše, že musíte orechov zjesť celé hrste. Naopak – stačí, keď si ich doprajte jednu hrsť denne. To bohato stačí na to, aby ste svoje zdravie potešili.

Možnosť, ako predchádzať mnohým ochoreniam

Aj keď v sebe orechy ukrývajú poriadnu dávku kalórií, na druhej strane hovoríme o potravine, ktorá je zdraviu prospešná. Napríklad dokáže predchádzať celému množstvu ochorení, ktoré sa týkajú celého radu orgánov. Konzumáciou orieškov predídete napríklad srdcovému zlyhaniu alebo problémom s nervovou sústavou.

Ukazuje sa tiež, že majú pozitívny vplyv na naše trávenie, obličky aj krvný tlak a psychickú stránku ako takú. Vedú dokonca k zvýšeniu inteligencie, a to sa nimi naozaj nemusíte prejedať.

Vlašiaky na reguláciu cholesterolu, kešu doplnia horčík

Ponúka sa však otázka, aké konkrétne orechy predovšetkým do jedálnička zakomponovať. Ono, prospešné sú všetky. Napríklad vlašské orechy sa pýšia obrovským zdrojom vitamínov i omega-3 mastných kyselín, ktoré udržujú hladinu cholesterolu v normálnej miere. Či také kešu – to je zase doslova nadupané horčíkom, ktorý nielen, že stojí za správnym krvným tlakom, ale tiež podporuje správne fungovanie imunitného systému aj nervovej sústavy ako takej.

Do hry sa však dostávajú aj arašidy, ktoré mnohí majú za orechy, napriek tomu hovoríme o strukovine. Vedie aj k zníženiu hladiny zlého cholesterolu krvi a tiež vie regulovať krvný tlak. Pokiaľ budete konzumovať arašidy aj so šupkami, dostanete do svojho tela dostatočné množstvo antioxidantov.

Antioxidanty sa však pýšia aj mandle, ktoré rovnako ako spomínané arašidy pomôžu z tela vyplaviť všetky škodlivé látky a toxíny.