Ako zastrihnúť nádchovník, rastlinu, ktorá sídli na parapete každého okna

Rýmovník je liečivá bylinka, ktorá sídli na parapete v nejednej domácnosti. Dôvod nie je ani tak preto, že uľavuje od nádchy znepríjemňujúci život, ale preto, že skrátka rastie sama úplne automaticky, rozmnožuje sa rýchlosťou blesku a môže ju pestovať aj úplný amatér. A presne takú rastlinu ľudia hľadajú. Pokiaľ aj vo vašej domácnosti má rýmovník svoje miesto, poradíme vám, ako ho zastrihnúť. Aj keď je to rastlina nenáročná, potrebuje trochu tej starostlivosti aj tak. A zastrihávanie ešte nie je činnosť, ktorá by zabrala človeku hromadu času, keď vie, ako na to.

Pestovanie je jednoduchosť sama

Ako už bolo spomenuté, pestovanie nádchu je jednoduchosť sama. Hovoríme o veľmi nenáročnej bylinke, ktorá si rastie svojím životom bez toho, aby nám o tom musela dávať nejako vedieť. Dokonca sa jej darí prakticky v každom období roka.

Darí sa jej hlavne na svetlejšom mieste, čiže ideálnym miestom je okenný parapet. A nezáleží na tom, na akú svetovú stranu je parapet orientovaný. V každom prípade je to stávka na istotu. Znáša dobre aj priame slnečné lúče, čo sa o mnohých rastlinách povedať nedá. Stačí mu, keď ho sem tam zalejete a keď ho prípadne otočíte, pokiaľ bude rásť len na jednu stranu.

Ako zastrihávať rýmovník

A samozrejme nezabúdajte na ono zastrihávanie. To je jeden z krokov, ktorý mu naozaj prospieva. Bylina sa zaštipuje väčšinou do tvaru gule a odstrihnuté listy sa používajú na čaj, výluhy alebo rôzne odvary.

Pokiaľ sa rastlina na začiatku nezaštipuje, môže síce pekne košatieť, ale tým sa z nej stane skôr veľký krík, ktorý už potom rozsadíte len veľmi ťažko. Keď budete rýmovník zastrihávať, urobí sa vám z rastliny naozaj krásny, pretiahnutý šľahúň.

Vrcholové rezne sa predovšetkým počas jari a leta používajú na zakorenenie, čo potom vedie k pestovaniu nových rastliniek tejto bylinky.