Na výbere záleží aj pri výbere luxusných županov

Župan je niečo, čo používame každý deň. Je to veľmi užitočná súčasť nášho šatníka, ktorú používame ráno aj večer. Veľmi to oceníte, najmä keď ste chorí alebo dokonca v nemocnici. Župany však nemusia byť len praktické, ale aj mäkké a veľmi pohodlné. To by ste mali hľadať aj v župane. Aké materiály sú k dispozícii?

Bavlnené župany

Pravdepodobne najobľúbenejšou možnosťou sú luxusné dámske župany z bavlny. Má totiž všetky potrebné vlastnosti, ktoré by mal župan mať. Nepohlcuje veľa tepla, je pohodlná, ale hodí sa skôr na jar a leto, keď je teplo.

Froté župany

Froté je materiál, ktorý poznáme najmä z uterákov. Používa sa však aj na výrobu županov, ktoré sú vhodnejšie na neprechodné ročné obdobia (chladná jar alebo skorá jeseň). Môžete ho použiť aj namiesto uteráka po kúpaní, pretože absorbuje vlhkosť. Froté župany sú mäkké, jemné a veľmi pohodlné.

Polyesterové župany

Ide o takmer univerzálny materiál, ktorý sa nachádza takmer na každom kúsku nášho šatníka, župany nevynímajúc. Polyesterové župany môžu byť krásne mäkké, dokonca môžu mať dlhšie vlákna, takže sa do nich môžete zabaliť ako do plyšovej hračky. Ich nevýhodou však je, že na jar alebo leto môžu byť príliš teplé.

Velúrové župany

V súčasnosti je velúr jedným z najmodernejších materiálov – nielen na župany, ale aj na mikiny, nohavice a dokonca aj na čalúnenie nábytku. Velúr vyzerá veľmi luxusne, pripomína zamat. Ak chcete luxusný župan, vyberte si velúr. Jeho výhodou je pohodlie a tiež odolnosť.

Saténové a hodvábne župany

Z týchto dvoch materiálov sa vyrábajú aj elegantné a luxusne vyzerajúce župany. Ocenia ich dámy aj páni. Satén je mäkký a vzdušný materiál, ktorý je vhodný najmä na jar a leto (dodáva pocit chladu), milujeme ho pre jeho lesk. Hodváb je jednou z najžiadanejších látok – nielen na župany. Je odolná, neabsorbuje vodu, dobre izoluje a je mäkká.