Keď počítanie ovečiek nezaberá aneb ako vyzrieť na nespavosť …

Každého z nás občas vzbudí nočná mora, ktorá komplikuje ďalšie zaspaní. Alebo máme proste veľa starostí a myšlienok, ktoré nám nedoprajú zaspanie a pokojný spánok. Pokiaľ vás ale nespavosť trápi často, treba situáciu rýchlo začať riešiť. Nedostatok spánku totiž môže negatívne ovplyvniť vaše pracovné výkony, logické uvažovanie, koordináciu tela, psychický stav a nakoniec viesť až k celkovému vyčerpaniu organizmu a kolapsu. Ako teda na nespavosť vyzrieť?

Príčina

Ak trpíte nespavosťou, skúste sa najprv zamerať na jej príčinu. Nemôžete zaspať, pretože vás trápia osobné problémy, nad ktorými musíte premýšľať aj v noci? Potom je dôležité intenzívne hľadať riešenie. Ak cítite, že je riešenie v nedohľadne, a že vás celá situácia pohlcuje, neváhajte navštíviť psychológa, ktorý vám poradí a podporí vás na ceste cez prekážky. Do doby než sa problémy vyrieši, sa pokúste oddeliť spánok od starostí. Premýšľajte o spánku ako o podpornom procese, ktorý vám dodá energiu pre hľadanie riešení a zvládnutie komplikácií. Pred spaním do postele si skúste pol hodiny čítať obľúbenú knihu. Nie je na škodu si pre odľahčenie prečítať pár anekdot či vtipných a povzbudivých citátov. Pri zaľahnutie do postele myslite na pozitívne okamihy uplynulého dňa a na to, ako vám práve nadchádzajúce spánok prinesie potrebnú regeneráciu.

Ak nie je osobný problém príčinou vašej nespavosti, hľadajte ďalej. Môže sa jednať napríklad tiež o prostredie, v ktorom spíte. Máte v miestnosti, kde spíte dosť priestoru? Nie je vám pri zaspávaní príliš horúco alebo zima? Nemáte okolo seba príliš veľa vecí alebo neporiadok? Tieto faktory totiž tiež ovplyvňujú zaspávanie a kvalitu spánku. V stiesnených priestoroch sa zaspáva horšie, prebytok vecí okolo vás môže vzbudzovať nepokoj a pôsobiť ako rušivý element. Horúčava potom môže zapríčiniť neustály pocit smädu a nepríjemné potenie. Zamerajte sa teda na prostredie, v ktorom spíte a skúste ho vylepšiť.

Skúste zaspávať s dokončenou prípravou na budúci deň, s vyriešenými úlohy, ktoré vás zbytočne nemusia trápiť. Uvedomte si, že práve vďaka spánku budete mať nasledujúci deň silu byť úspešní.