Ako na lov úhorov, alebo chyby, ktorým sa vyhnúť

V slovenských rybách sa môžete stretnúť s mnohými rôznymi druhmi rýb. A kapry patria k tým najaktívnejšie chytaným, pretože sú pre nás akosi symbolickí. Najlepšie na ne platia návnady na kapry v podobe boilies, ale atraktívne pre nich je aj tigrie orech. V prípade, že ste sa rozhodli vyskúšať niečo iné, a síce chytiť si napríklad takého úhora, čo je veľký adrenalín, poďme si prezradiť, akým chybám sa vyvarovať.

Nulové informovanie sa o úhorích miestach

Každý profesionálny rybár vie, na akých miestach môže čakať aké druhy rýb. Zatiaľ čo niektoré vodné plochy sú ideálnym stanovišťom kaprov, nájdu sa aj takzvané „úhoria miesta”, kde sa to podľa odhadu môže hemžiť práve týmito druhmi rýb.

Keď si také miesto vytipujete, je nutné sa o ňom tiež dostatočne informovať. Takzvané úhorie miesto totiž môže byť plné kríkov alebo plytčin, ak nie hĺbok, preto sa o ňom informujte, aby ste boli pripravení na všetky možné scenáre, až „zaberú”.

Manipulácia s úhormi na brehu

Najmä začínajúci rybári si nevedia poradiť s úhormi na brehu. Nie je tajomstvom ani pochýb o tom, že lov úhorov patrí k najatraktívnejším a najviac vzrušujúcim okamihom v rybárskom živote, ale nemali by sme sa upínať iba na ten adrenalín, ktorý budeme pociťovať, keď ryba zaberie.

S rybou sa tiež musí správne manipulovať. Nevhodná je manipulácia s utierkami alebo uteráky. Po opakovanom odchytení úhora ho totiž v tejto textílii vplyvom jeho veľkej slizkosti neudržíte. Navyše úhory sú extrémne svalnaté ryby, na to taktiež pamätajte. Ich udržanie nie je ľahké.

Nevhodný nadväzovací materiál

V čom sa tiež chybuje, a to nielen v prípade lovu úhorov, je voľba nadväzovacieho materiálu. Ako už bolo spomenuté, úhory sú veľmi, veľmi svalnaté ryby a tak sa k nim musia pristupovať. Podchyťte teda možné scenáre a pracujte s pevnými materiálmi, ktoré si s úhormi poradia.

Aké sú obľúbené rybníky na rybárčenie v ČR

V Českej republike je mnoho krásnych rybníkov, ktoré sú obľúbené medzi rybármi. Nižšie uvádzam niekoľko najpopulárnejších rybníkov pre rybárčenie:

  • Rožmberk: Rybník Rožmberk sa nachádza v južných Čechách neďaleko mesta Třeboň. Tento rybník je známy predovšetkým pre svojich veľkých kaprov a je obľúbeným miestom medzi kaprármi.
  • Olešná: V Moravskosliezskom kraji, blízko mesta Frýdek-Místek je táto „priehrada“ obľúbeným miestom pre rybárov.
  • Sliezska Harta: Sliezska Harta sa nachádza v Moravskosliezskom kraji neďaleko mesta Opava. Tento rybník je známy predovšetkým pre svoje dravé ryby, ako sú šťuky a zubáče, a je obľúbeným miestom medzi dravcovými rybármi.
  • Lipno: Lipenská priehrada sa nachádza v Juhočeskom kraji neďaleko mesta Lipno nad Vltavou. Tento rybník je obľúbeným miestom pre rybárčenie na kapry, ale tiež je tu možné chytať šťuky, zubáče a ďalšie dravé ryby.
  • Vranovská priehrada: Vranovská priehrada sa nachádza v Juhomoravskom kraji neďaleko mesta Znojmo. Tento rybník je obľúbeným miestom pre rybárčenie na kapry, ale tiež je tu možné chytať šťuky, zubáče a ďalšie dravé ryby.