Ekologické materiály na interiérových stenách

Ak dbáte na ekológiu a zdravý životný štýl sa vám vryl hlboko pod kožu, môžete ho s kľudným svedomím aplikovať aj v interiéri na stenách. Prírodné ekologické materiály vo forme hlinené omietky i tekutých tapiet sú veľmi obľúbeným riešením. Nanášajú sa rovnako ako dekoračné tmely na vyzretý omietnutý povrch, sadrokartón, ale aj umakart.

Tekuté textilné tapety

Pôvod tekutých textilných tapiet je pôvodne v Japonsku, ktoré sa rozšírili po celom svete a to aj k nám. Ich zloženie je čisto z prírodných vlákien, ktoré sú prevažne bavlnené alebo hodvábne, s prímesou vodou rozpustného lepidla s výrazovými prvkami, ako sú nite alebo flitrami.

Ich aplikácia na steny je veľmi jednoduchá. Suchú zmes iba rozmiešate s vodou a nanesiete plastovým hladidlom alebo valčekom na pripravený očistený povrch. Tekuté tapety tak ponúkajú úplne bezšvové prevedenie bez znateľných spojov, aké poznáme u klasických tapiet. Môžete ich nanášať na akýkoľvek tvarovo členitý a zložitý povrch.

Jednoduchosť a cenová dostupnosť

Bez veľkých investícií možno zmeniť svoj interiér pomocou farebných náterov. Môžu byť umývateľné a oteruvzdorné a mať aj rôzne výtvarné spracovanie. Čarovať sa dá nielen s odtieňmi farieb, ale aj s použitím šablóna nálepiek. Popri klasických malieb možno využiť aj dekoračné farby. Svojim zložením sa pohybujú na hranici farby a tmelu. Ich plnivom je piesok alebo aj drevené piliny. Docielite s nimi vzhľadu so štruktúrou pomarančovej kôry alebo antické efekty navodzujúce štruktúru kameňa.

Prečo tekuté tapety

Tekuté tapety zlepšujú zvukovú aj tepelnú izoláciu stien a stropov v miestnosti, sú stálofarebné, ekologicky nezávadné a neabsorbujú do seba pachy. Sú vhodné pre alergikov. Výborne regulujú vzdušnú vlhkosť a sú veľmi priedušné. Vie odpudzovať vzdušný prach a oceníte aj to, že sa nešpiní. Dajú sa naniesť na omietku, sadrokartón, umakart aj drevotriesku a steny nemusí byť úplne hladké. Tekuté tapety sú bez švov, nepraskajú a sú pružné. Veľmi dobre sa dajú aj opraviť v prípade poškodenia. Použiť ich môžete do akéhokoľvek prostredia, teda vrátane kúpeľne a kuchyne kde nie je priamy kontakt s vodou. Na trhu sú v širokej farebnej škále farieb a dajú sa navzájom dobre kombinovať a to aj s inými materiálmi.