Tipy, ako vypestovať kalistemon

Poznáte atraktívny okrasnú rastlinu menom kalistemon? Možno rastlinu nepoznáte pod týmto názvom, ale skôr pod názvom štětkovec citrónový. Obe mená označujú rastlinu, ktorá človeka zaujme na prvý pohľad. Pochádza až z ďalekej Austrálie a je pre ňu typické jej aróma. Stačí, keď si lístky rastliny pošúchate medzi prstami a ucítite citrón. Aj preto dostal prídavok „citrónový“.

Aj keď sa jedná o exotickú rastlinu, nemusíte sa obávať toho, že by sa vám ju nepodarilo vypestovať. Vďaka niekoľkým konkrétnym tipom budete hneď vedieť, ako na pestovanie tejto rastliny, ktorá pokojne môže dorásť až do troch metrov.

Svetlo k svojmu životu potrebuje

Ak sa chcete tešiť z úspešného pestovania kalistemonu, mali by ste rastlinu umiestniť na slniečko. Svetlo totiž k životu potrebuje. Dokonca mu nevadí ani priame slniečko. Práve naopak – dalo by sa povedať, že práve priame slniečko rastline prospieva. Proti čomu by však rastlina mala byť chránená, tak proti výkyvom teplôt.

Zalievame naozaj výdatne

Keďže si štětkovec citrónový vyžíva na slniečko, nemali by sme zabúdať na jeho zalievanie. Zálievka by mala byť naozaj výdatná, ale pozor si dajte na premokrenie. Radšej predtým, než rastlinu zalejete, skontrolujte jej substrát, či je dostatočne suchý, respektíve či nie je príliš vlhký.

Hnojíme vo vegetačnom období

Chcete sa chváliť krásne kvitnúce rastlinou? Potom by ste nemali zabúdať na hnojenie, pretože práve hnojenie je základ úspechu. Hnojíme najmä vo vegetačnom období čiže od jari do jesene, a to ideálne hnojivom, ktoré neobsahuje vápno. Hnojíme konkrétne raz za štrnásť dní, to bohato stačí.

Rýchlo domov, než prídu prvé mrazy

Pestovatelia štětkovce citrónového musí byť v pozore najmä na jeseň. Hneď, ako sa ohlasujú zimné mrazíky, by mali zakročiť a rastlinu preniesť domov. Rastlina sa domov prenáša ešte pred úderom prvých zimných mrazíkov, pretože zimu rastlina skrátka neznesie. Doma jej doprajte najmenej päť stupňov, pri tejto teplote ešte dokáže zotrvať.