Izby, ktorým nevadí tieň

Máte okná orientované na sever a rastlinám sa nedarí? Inšpirujte sa u nás. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na izbové rastliny, ktoré to v tieni hravo zvládnu.

Koreňokvetka vyššia

Je považovaná za jednu z najodolnejších izbových rastlín vôbec. Znesie teploty od 5 do 23 °C, takže ju môžete umiestniť v podstate kamkoľvek. Vytvára krásne, dekoratívne trsy a výnimočne môže aj vykvitnúť. Kvitne pri koreňoch zvláštnym, exotickým kvetom. V sezóne by ste ju mali prihnojiť hnojivom pre izbové rastliny. Má rada priemernú zálievku a pravidelné utieranie listov od prachu.

Kalatea

Tú si zamiluje takmer každý pestovateľ pre jej nádherné, žilkované listy. Môžete ju umiestniť na severné okná, ale zaistite ju teplotu bez výkyvov. Teplota nesmie klesnúť pod 16 °C. Kalatea nemá rada vápnik, a preto ju zalievajte dažďovou vodou. V sezóne hnojte raz týždenne hnojivom pre izbové rastliny. Udržujte jej substrát stále vlhký.

Peprinec

Kvitne nádhernými kvetmi, ktoré vyzerajú ako biele sviečky. Bude sa mu dariť na severnom okne či na tienistejšom mieste. V lete mu vyhovuje približne 21 °C a cez zimu 15 až 18 °C. Pepřinec má rád hojnú zálievku, ale jeho pôda nesmie byť premočená. Pridajte do substrátu rašelinu a občas peprinec oroste. Presádzajte každú jar do väčšieho kvetináča, u starších rastlín stačí presádzať raz za niekoľko rokov.

Lopatkovec

Iste poznáte pre jeho krásne kvety. Navyše vydrží skoro všetko a funguje ako čistička vzduchu. Je veľmi nenáročná, jediná požiadavka má na vyššiu vzdušnú vlhkosť, čo mu doprajete rosením alebo ju môžete umiestniť do kúpeľne. Vyžaduje pravidelnú zálievku.

Sleziník

Je papraď, ktorej krásne, svetlo zelené a dlhé listy ozdobia každú miestnosť. Do substrátu pridajte trochu rašeliny a občas sleziník porastie. Pod kvetináč môžete položiť misku s kamienkami a vodou, pretože by mal byť substrát stále vlhký. Nie však premokrený!