Možnosti vykurovanie vášho domu

Najrozšírenejšie variantom vykurovanie sú u nás stále kotly na tuhé palivá, plynové kotly, elektrokotly, splynovac kotly na biomasu a tepelné čerpadlá. Rôzne zdroje vykurovania majú svoje výhody aj nevýhody z hľadiska komfortu obsluhy aj ekonomiky prevádzky.

Kotly na tuhé palivá

Tuhé palivá ako je uhlie a drevo sú stále najlacnejšie formou vykurovanie domov. Neustále sa ale sprísňujú pravidlá pre emisie. Na trhu sú aj kotly tretej a vyššej emisnej triedy, ktoré palivo lepšie spaľujú. Kotly nižších emisných tried nebude možné prevádzkovať od roku 2022.

Komfort zaistí automatické kotly bez nutného ručného prikladania. Majú dokonalú reguláciu výkonu a minimálnu spotrebu paliva. Výkon kotla sa riadi na základe vonkajšej teploty vzduchu takzvanú ekvitermickou reguláciou. Vysokú perspektívu majú najmä drevné pelety, ktoré majú ale oproti plynovým kotlom vysoké nároky na veľkosť skladovacie priestory asú tiež náročné na optimálnu vlhkostprostředí.

Kondenzačné plynové kotly

Vykurovanie plynom je vysoko komfortná a s modernými kondenzačnými plynovými kotlami aj pomerne lacné. Kondenzačná technológia pre ohrev vody je zatiaľ ekonomicky najzaujímavejšie. Kondenzačný plynový kotol, ktorý využíva aj teplo vznikajúce kondenzáciou spalín, je veľmi úsporný. Kvalitné kotly ponúka až 109% účinnosti a pri porovnaní s bežnými staršími plynovými kotlyušetří aj viac ako 20% nákladov na teplo. Od septembra 2015 bude platné nariadenia Európskej komisie, ktoré priamo zakazuje ďalšiu výrobu konvenčných turbokotloch.

elektrokotla

Tu sú výhodou nízke obstarávacie náklady a vysoký účinok. Prevádzkové náklady sú ale pomerne vysoké. Používajú sa najmä v energeticky úsporných domoch s dobrým utesnením. Nerieši sa tu odvod spalín a emisie, veľmi ľahko sa regulujú a často sa používajú k tepelnému čerpadlu. Vykuruje dom pri mrazivých dňoch, kedy klesá výkon tepelnému čerpadlu. Využívajú sa aj ako doplnkový zdroj vytápěnítřeba pre kúpeľne.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlovyužívá tepelnú energiu zo vzduchu, zemného vrtu, plošného kolektora alebo vody. Ide o jeden z najúspornejších zdrojov tepla. Napája sa elektrinou. Má vyšší obstarávacie náklady vyvážené mimoriadne úsporným a zároveň komfortným prevádzkou. Majú vysokú výstupnú teplotu vody do vykurovacieho systému, a to až 70 ° C a je možné zachovatstávající vykurovacie rozvody aj vykurovacie telesá.