Spoločenské šaty podľa už novej etikety

Všetko sa mení a spoločenská etiketa nezostáva pozadu. Šanca spoločenského faux pas ale zostáva. Čo si možno bez obáv na ples obliecť a kedy sa už dopúšťate spoločenského prehrešku?

Etiketa nám už dávno nekáže vyseknúť pukrle pri každom spoločenskom stretnutí a nebudete z plesu vykázaní ani v prípade, kedy si miesto krinolínového sukne oblečiete overal, aj keď sa tak úplne nehodí. Ale skutočnosť, že sa už pravidlá spoločenského obliekania netvári tak zarputile prísne ako kedysi ešte neznamená, že etiketa a módne prehrešky neexistujú.

Na dĺžke naozaj záleží

Správny dresscode na ples mal dlho jednoduché pravidlo, keď muž oblieka smoking, pre ženu potom nie je iná možnosť než veľké večerné. Dnes sú bohužiaľ šaty s dĺžkou na zem už len jednou z alternatív a to aj pre hotové majstrami etikety. Je to trochu škoda, že už tak neuctievate pravidlá. Nútiť sa teda do večernej róby nemusíte. Šaty majú ale dosahovať minimálne trojštvrťové dĺžky a nikdy nemajú siahať nad kolená.

Ples je vysoko formálne, konzervatívny udalosť a v minulosti to boli akcie výhradne pre aristokratickou spoločnosť. Neriadil sa len podľa dresscode, ale aj vycibreného bontónu. Treba si ujasniť, o aký ples sa jedna.A čítajte tiež pozorne pozvánky, mnohé vám napovie.

Black tie

Dôležitá je úroveň plesu. Black tie znamená čiernu pre pánsky smoking, ale pre dámy to neplatí. Dámske šaty môžu býtv farbách, ale aj v decentných kvetinových vzoroch. Skvelou voľbou je stále červená, teda priamo červená farba, ale nesmie to byť na veľmi formálne udalosť ako Ples v Opere. Ak by ste zvolili ešte prehnane dramatický satén, ide o jasné faux pas. Decentné sú červené šaty z šifónu alebo organzy.

Creative black tie

Creative Black tie poskytuje možnosť kreatívne alternatívy, ale nutne nevnucuje k módnym výstrelkom. K formálne klasike možno pridať isté prvky hravosti. Tu sa jedná najmä o voľbu materiálu. Ale radšej zabudnite na flitrami. Voľte bielou či rafinovanejšie jemné kvetinové vzory. Prehnaný teatrálny efekt spoľahlivo utlmí tmavý top, ale pozor na jeho dĺžku, nikdy nesmie byť vidieť kože. Stále sa odporúča dĺžka na zem, môže sa objaviť mierny rozparok aj otvorená chrbát s malým průstřihem.Výsledný dojem celej róby stojí a padá na voľbe správnej podprsenky. Namiesto tých nalepovacích a nenápadných silikónových ramienok voľte radšej šaty s všitou podprsenku.

Overaly sú tolerovanoualternativou spoločenských šiat, ale naozaj iba tolerovanú. Neodpúšťa sa zlá látka ako bavlna a nylon, ktoré degradujú overal. Voľte hrubší a ťažší materiál. Štíhlejšie ženy volia výšku pása v páse, ostatnípak znížený PASV úrovni bokov.

white tie

Tradičné a najhonosnejšie dresscode určený pre najvýznamnejšie spoločenské udalosti ako pražský Ples v Opere. Predtým bolo White rozhodujuca uniformou oscarovej noci, teraz sa filmové hviezdy obliekajú do fraku a bielej košele už ojedinele. White tie pre ženy už nie je v znamení krinolínového sukne a upnutého korzetu. Je prípustné si obliecť bohatú sukňu a zaujímavý top, ktorý možno doplniť kvalitným kašmírovým svetrom.