Osvetlenie kúpeľne LED svetlami. Je to dobrá voľba?

Len máloktorá kúpeľňa má to šťastie, že do nej prúdi prirodzené svetlo zoken. A pokiaľ áno, býva okno len malé, ktoré nedokáže priestor dostatočne osvetliť. Preto je nesmierne dôležité vybrať správne svetlá, ktoré uľahčia každodennú hygienu. Využijete LED panely, LED pásky aj bodové svetlá.

Centrálne osvetlenie

Najdôležitejšia v každej kúpeľni je hlavné, centrálne osvetlenie. Sem sa hodia výkonné stmievateľné LED panely alebo LED bodové svetlá, ktorých môže byť aj niekoľko. Centrálne osvetlenie by malo mať teplú bielu farbu, ktorá napomáha relaxácii a navodí v celej miestnosti príjemnú atmosféru. Pokiaľ je pre vás ale kúpeľňa iba miestom, kde vykonávate iba potrebnú hygienu, postačí aj neutrálne biele svetlo.

Doplnkové svetlá

V kúpeľni by nemalo chýbať zrkadlo. Uľahčí líčenie, holenie a celkovú úpravu zovňajšku – pokiaľ je dobre osvetlené. Najúčinnejšie sú svetlá alebo LED pásiky umiestnené po obvode zrkadla, ktoré osvetlia tvár priamo bez vytvárania skresľujúcich tieňov. Také svetlo by ale malo byť skôr tlmené, rozhodne by vás nemalo oslňovať.

Dekoratívne osvetlenie je vhodné do relaxačnej časti, teda do priestorov okolo vane a sprchovacieho kúta. Malo by byť tlmené a príjemne teplé, aby neoslňovalo kúpajúceho sa človeka. Vhodné sú opäť LED pásiky v rôznych farbách alebo podhľadové svetlá, pri ktorých sa dajú meniť farby.

Bezpečnosť predovšetkým

Pri výbere svetiel do kúpeľne treba mať na pamäti, že musí byť vhodná do vlhkého priestoru. Mala by odolať pare, ale aj striekajúcej vode. Rozhodujúci pre vás bude stupeň IP krytia, ktorý pozostáva z dvoch číslic – prvá značí ochranu proti vniknutiu pevných telies, druhá stupeň vodotesnosti. Čím je číslo IP vyššie, tým vyššia je aj ochrana. Svetlo v kúpeľni by malo spĺňať aspoň IP 44, v prípade inštalácie nad vaňu či sprchu IP66. Kúpeľňové svietidlá by mali byť úplne zakryté, inak hrozí ich hrdzavenie či poškodenie žiarovky.