Cestovanie s deťmi. Ako je zabaviť v aute alebo vo vlaku?

Rodinný výlet alebo dovolenka znie samozrejme vždy skvele. Skúsení rodičia ale vie, že cieľovej stanici vždy predchádza fáza cesty, ktorú nie každé dieťa znáša bez ťažkostí. Aby sa vaše cestovanie s deťmi nepremenil na nočnú moru, využite niektoré z chytrých tipov, vďaka ktorým nebude vašim deťom počas cesty nič chýbať a nebude sa ani nudiť.

Jedlo a pitie

Základom cestovanie s deťmi je uspokojenie ich základných potrieb, medzi ktoré patrí aj pitie a jedenie. Vždy teda v aute majte pripravené pitie a vhodné jedlo, ktoré sa dá konzumovať ľahko aj v aute. Ideálne je také, ktoré moc nedrobia a nepotrebujete k nemu lyžičku ani príbor. Skúsiť môžete desiatové kapsičky, ovocie, prípadne samozrejme aj nejakú tú sladkosť.

Rozprávajte sa

Znie to možno zvláštne a príliš jednoducho, ale iste vás prekvapí, ako veľmi deti nadchne i obyčajné rozprávanie – o tom čo v nedávnom zažili, ale ešte lepšie o tom, čo ich čaká v cieli vašej cesty, čo by chceli podnikať, alebo na čo sa teší.

Pesnička pre dobrú náladu

Hudbu v aute miluje snáď každý, a deti nie sú výnimkou. Vyberte vaše obľúbené pesničky a spievajte si s deťmi. Uvidíte, že sa počas sekundy zmení ich nálada a zabaví sa. Voliť pritom nemusíte zďaleka len piesne detské.

Vezmite knihy

Veľké aj malé ľahko zabavíte pomocou knihy, ktorú môžete buď čítať, alebo si len prezerať obrázky a komentovať, čo je na nich – samozrejme podľa veku detí. Deťom môžete dávať aj hádanky a úlohy – aby napríklad na obrázku našli vec A alebo B.

Hry

Aj v obmedzených podmienkach auta či vlaku môžete s deťmi hrať hry. Ak neriadite, škála je pestrá – od kartových hier, až po najrôznejšie doskové hry (ktoré zoženiete aj v magnetickej podobe práve pre účely cestovania). Ak šoférujete, môžete skúsiť slovné futbal, alebo si aj s menšími deťmi vyskúšajte pátracie hru „kto prvý uvidí“, pri ktorej zapojíte aj okolitú krajinu. Hľadať môžete prvý biely dom, prvé červené auto, prvý dopravnú značku, polia s maky, zastávku, alebo zviera.

Moderné technológie

Ak vás čaká niekoľkohodinová cesta do zahraničia, nehanbite sa využiť moderných technológií. Rozprávka na tabletu alebo hra na telefóne raz ročne uškodí iste menej ako mrzuté hučiaci dieťa, ktoré vás bude vyrušovať od riadenia. Ak vaše deti rady telefonujú, môžete im tiež vytočiť obľúbenou babičku alebo tetu, ktoré dieťa na chvíľu rozptýli.