Vneste si domov trochu hygge, budete šťastnejší

Dánsky koncept hygge je životný štýl, ktorý vyjadruje útulnosť, bezpečie a teplo, skrátka to, že sa cítite dobre. Hoci sa najčastejšie spája s bytovým designom, presahuje aj do iných oblastí života. Ten, kto žije podľa filozofie hygge, sa vie radovať z maličkostí a užívať si malé aj veľké okamihy života. Vneste si trochu hygge aj do vášho interiéru.

Na maličkostiach záleží

Hygge kladie najväčší dôraz na trávenie času s našimi blízkymi a vychutnávanie si momentov, kedy je nám skvele. Na to, aby ste filozofiu prispôsobili svoj domov, nepotrebujete kompletnú renováciu alebo drahý nábytok, stačiť vám bude pár maličkostí. Jednou z tých najdôležitejších sú sviečky, ktoré rozjasnia aj malý priestor a dodajú mu útulnú atmosféru.

Či už budete vyberať poťahy na vankúš, deku alebo obliečky, voľte prírodné materiály a neutrálne farby. Tie vychádzajú zo škandinávskeho štýlu, základom je biela, béžová, krémová, šedá alebo hnedá. Vyberte si pár dekoratívnych prvkov zo svetlého dreva, napríklad lucerny alebo poličky, prípadne lampy na drevenom stojane. Akékoľvek osvetlenie v ľuďoch vyvoláva pocit pohody a komfortu.

Čistota a poriadok

S dekoráciami to ale nepreháňajte, domov by mal pôsobiť čisto a nerušivo. Držte sa neutrálnych farieb a jednoduchej farebnej schémy bez krikľavých farieb. Aby interiér nepôsobil príliš plocho, dodajte mu plastický vzhľad použitím vzorov. Obrazy s geometrickými tvarmi, pletené deky alebo štruktúrované tehlové kachle premenia miestnosť na nepoznanie.

Snažte sa doma vytvoriť niekoľko útulných zákutí, kam sa môžete schúliť s knižkou alebo šálkou čaju, ale aj priestor, kde sa môže stretávať rodina a rozprávať sa o svojich zážitkoch. V dome, kde panuje filozofia hygge, nesmie byť neporiadok. Praktickým riešením sú taburety s úložným priestorom alebo úložné boxy, kam schováte veci, ktoré nie je nutné mať neustále na očiach. Pri upratovaní sa zbavte starých a nepotrebných vecí, ktoré vo vás vyvolávajú zlé pocity.