Ako si vyberám eshopy a prečo nakupujem len online?

Je to tak pol roka, čo už asi 90% všetkých vecí nakupujem online. Dokonca aj tie veci, ktoré som myslela, že online nakupovať nedá. Ako je potrebné jedlo, potraviny, parfumy, oblečenie. Prečo? Na internete je proste väčší výber za lepšie ceny. Nemusím sa tlačiť nikde v obchode, nemusím nikam jazdiť. Všetko si vyberiem z pohodlia domu. Čo som sa ale naučila? Že základ je dobre vybrať eshop. Rada vám dám pár rád, ktoré vám pomôžu nenaletieť. 

1) Certifikát heureka 

Nevýhoda internetového prostredia je, že na prvý pohľad je ťažko vidieť, aký veľký a spoľahlivý eshop je. Vytvoriť dobre vyzerajúci eshop je otázkou niekoľkých tisícok a stiahnuté šablóny z internetu. Záruku, že eshop u ktorého nakupujem nie je „panelákový eshop“, ale veľký eshop s poriadnym zázemím a vlastným skladom mi dáva zlatý certifikát heureka „overené zákazníkmi“. Keď nejaký eshop tento certifikát má, viem, že je dôveryhodný a že (obrazne povedané) nakupujem u silného hráča a nie vo vietnamskej večierke. 

2) Kamenná predajňa 

Ako druhé sa pozriem do kontaktov. Ak vidím, že je tam nejako neisto, sucho a nezaujímavo popísaný kontakt. Začínam sa mať na pozore. Naopak, keď v kontaktoch vidím, že eshop má aj kamennú pobočku a nejakú históriu za sebou, opäť je to pre mňa ukazovateľ, že firma bude dôveryhodná. Jeden z mojich najobľúbenejších eshopov (www.promobily.cz) dokonca v kontaktoch má fotky a niečo málo zaujímavostí o všetkých ľuďoch z tímu. Príde mi to ako úžasné priblíženie firmy a jej chodu. 

3) Užívateľské recenzie 

Ako ďalší sa pozriem, čo o eshopu hovoria ostatní. Nespoliehajú sa iba na to, čo si môžem prečítať na eshopu, ale zaujímajú ma ozajstné skúsenosti ľudí, ktorí už na eshopu nakúpili. Opäť spolieham na Heureku. Jej recenzie nejdú oklamať. Vyplniť dotazník môžu totiž len skutoční zákazníci (a zákazníčky), ktorí nakúpili. Tu by som vás radšej upozornila. Aj keď sa na prvý pohľad môže hodnotenie 96% zákazníkov odporúča zdať ako super hodnotenie, nie je to tak. Určite vyberajte eshopy s heureka hodnotením minimálne !! 98% odporúča. Ale radšej tie, ktorých 99% odporúča. Tam máte istotu kvalitného eshopu. 

4) Kvalita balenie a zákaznícky servis 

Nemám rada a už nikdy viackrát ste nepodpisujete tovar tam, kde mi príde v lacnej obálke, v ktorej sa všetko moja tovaru zničí. Ak obchodník neinvestuje do kvality balenia, neváži si tovar, ktorý predáva a je pre mňa tým pádom nedôveryhodný. Na tomto mieste by som opäť zdôraznila eshop www.promobily.cz, ktorý je pre mňa asi najväčším zjavením na online trhu. Nielen že ich balíčky sú zabalené tak, že ani veľmi krehký tovar (ako napríklad sklo na mobil) sa nerozbije. Ale čo ma naozaj dostalo je ich zákaznícky servis. Mám dojem, že u nich nič nie je nemožné. A páči sa mi aj že zo svojich tržieb prispievajú na nadáciu Dobrý Anjel. 

Vybrať dobrý eshop znie možno trošku ako alchýmia, ale nie je to tak. Stačí vnímať energiu a atmosféru eshopu. To ako na vás pôsobia, či je všetko, kde má byť. Ak ostatní zákazníci sú spokojní. Oplatí sa dať trošku času hľadania. To vám zaručí, že vám tovar príde načas (najlepšie eshopy pošlú ešte v ten deň) a v kvalite, aké ste si priali.