Ako mať aj v malej garáži všetko potrebné?

Keď si nechávame stavať garáž na kľúč, tak zrejme svrbivou, že v nej budeme uchovávať náš automobil. Lenže postupom času sa zmontované garáže stáva skladisko alebo dielňa a priestor na vozidlo v nej už možno ani nezostáva.

Ako sa tomu vyhnúť?

Základom je organizovanosť, poriadok a dôkladné rozmýšľanie.

Ak ste sa do stavby garáže ešte nepustili, ale už teraz viete, že v budúcnosti tu chcete mať viac než len automobil, zvážte zaobstaranie dvojgaráže. Zostane v nej dostatok priestoru ako na auto, tak na dielňu a pri parkovaní nebudete musieť počítať každý centimeter, aby ste sa dovnútra zmestili.

Do montovaných garáží už dnes nie je problém zaviesť elektrinu. Osvetlenie sa bude hodiť nielen pri práci a upratovaní, ale aj pri spomínanom parkovaní. Je dobré tiež garáž izolovať, pretože ju s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete chcieť vykurovať a zima by mohla poškodiť vybavenie vo vnútri.

Ako efektívne využiť malý priestor?

Pokiaľ už máte garáž postavenú, alebo na dvojgaráž nemáte miesto, snažte sa malý priestor čo najefektívnejšie využiť. Najjednoduchšie je obstaranie klasických kovových regálov alebo niekoľkých políc, ktoré navŕtate nad seba. Finančne nákladnejšie, ale oveľa efektívnejšie sú špeciálne garážové úložné systémy. Tie sú tvorené koľajničkami, na ktoré sa uchytávajú jednotlivé závesné komponenty. Výhodou je, že sám o sebe garážový systém nezaberá takmer žiadne miesto, o všetkých predmetoch a náradí máte dokonalý prehľad a nemusíte sa báť naň zavesiť ani bicykel alebo hliníkový rebrík.

V garáži udržujte poriadok. Regály, police ani garážový systém nepreťažujte, hrozí nebezpečenstvo úrazu alebo poškodenia majetku. Vždy po sebe upratujte veci na ich miesto. Na malé drobnosti (skrutky, menšie náradie) si kúpte plastové boxy. Kartónové krabice nie sú vhodné, pretože neodolávajú vlhkosti. Pokiaľ má byť garáž zároveň dielňou, nechajte si tu miesto na poriadny kovový ponk.