Netflix – večerníček dnešnej doby?

Známa americká filmová platforma je už každému z nás notoricky známa. Po celom svete má viac ako 160 miliónov predplatiteľov. Momentálne sa čím ďalej viac rozširuje po Českej republike, jedným z dôvodov nástupu popularity je pád obľúbené domény online seriálov zadarmo, ďalšie je potom stále pokračujúci nárast slovenského dabingu a samotných českých filmov. Český Netflix ponúka zhruba 5000 filmov a seriálov, čo je jeden z najvyšších počtov v Európe, spoločnosť vysiela v asi 190 krajinách sveta. Krásnu ukážkou je momentálne najpopulárnejší seriál na Netflix – Zaklínač, ktorý vyšiel hneď ako s českými titulkami, tak veľmi kvalitným českým dabingom.

Netflix však ešte len čaká konkurenčný boj, a to s Disney +, ktoré láka ponukou filmov a seriálov, momentálne na čele s Mandalorianov. Zameriava sa na výrazné filmové trháky zo sveta Star wars, Marvel, Pixar, Disney a ďalšie.

Novodobá závislosť?

V detstve to bol večerníček a spať, neskôr ďalšie diely obľúbeného kresleného seriálu, ďalšie a ďalšie kapitoly kníh, ktoré nás napínali na prasknutie. Dnes všetko toto nahrádzajú nekončiaci seriály, najlepšie celá rada za jedinú noc. Veľmi tomu pomáhajú platformy, ako sú práve Netflix alebo HBO GO, kde môžeme nájsť seriály vydávané naraz v plných radoch, takže starý dobrý rituál čakanie na týždeň očakávaný nový diel seriálu je passé.

Netflix získava dáta od divákov a sleduje istý bod, od ktorého už je veľmi pravdepodobné, že divák neprestane sledovať a dokončí celú sériu. Ten často nastáva zhruba v tretej epizóde seriálu. Zaklínač sa vyšvihol na priečku najpopulárnejších seriálov za púhy týždeň po vydaní a seriál Stranger things videlo hneď po vydaní zhruba 400 tisíc ľudí.

Asi 80% divákov uvádza, že radšej sledujú viac epizód, než iba jednu. Jeden z veľkých dôvodov je útek od každodenného stresu. Niektorí odborníci tvrdia, že to môže fungovať ako akýsi „virtuálny hormón šťastia“, teda že napínavé konca a možnosť ich okamžitého nadviazania naštartuje výrobu dopamínu.

Nový diel a bezo mňa?

Ruka v ruke taky prichádza fenomén tzv „seriálovej nevery“. Každý to určite poznáme, s partnerom, kamarátkou, či rodinným príslušníkom sledujeme spoločne jeden seriál a jeden bez druhého ani minútu naviac. Ukázalo sa, že jedna pätina ľudí zatĺka a radšej sa na epizódy pozrie znova, dve pätiny sa priznajú, ale zachovávajú dekórum a neprezradí dej a zvyšok sú klasickí milovníci spojlerov. A ako to máte vy? Ste pánmi svojho času, alebo Vás taky pohltil ten virtuálny?