Zmeny, ku ktorým dôjde po pôrode ženy

Pôrod je veľká udalosť, na ktorú sa žena nevie stopercentne prekvapiť. Prakticky pre každú je to veľké prekvapenie. Kým niektoré ho znáša lepšie, iná horšie. Ovšem pôrodom množstvo prekvapení nekončí. Istá ešte budú nasledovať, a to nielen počas šestonedelia, ale aj po ňom. Môže totiž dôjsť k niekoľkým rapídnym zmenám, ktoré žena môže evidovať. O čom konkrétne hovoríme?

Občasný únik moču ako nepríjemný problém

Za nepríjemný problém môžeme označiť občasný únik moču. Bohužiaľ, tento problém nie je nijako ojedinelý, skôr naopak. Je veľmi častý. Dôvodom toho sú povolené svaly panvového dna, ktoré sa však po nejakej dobe dávajú opäť do poriadku (hlavne, keď sa neskôr tieto svaly precvičujú).

Inkontinenciu po pôrode je možné zabrániť ešte inak, nielen cvičením. Pomoct môže redukcia telesnej hmotnosti, tiež to dá vyriešiť lieky a v niektorých prípadoch sa ponúka aj operácie ako kloudné riešenie.

Kŕčové žily sú ďalšie na zozname

Čo sa po pôrode môže tiež objaviť a čo väčšina žien ukrýva pod dlhými nohavicami sú kŕčové žily. Sú to žily, ktoré sú viditeľné, pretože sa nachádza tesne pod povrchom kože. Spravidla sú rozšírené, majú stenčenú stenu a nepekne sa krúti.

Odborníci sa zhodujú na tom, že postihnuté bývajú väčšinou dolné končatiny. A takéto tehotenstvo môže tento problém len znásobiť, bohužiaľ.

Nové topánky kvôli zväčšeniu nohy

Mnoho mamičiek ihneď po pôrode PADI do obuvníci, kde si kúpi nové topánky. Dôvod je prostý – evidujú, že sa im zväčšila noha. Zatiaľ čo v čase tehotenstva boli nohy napuchnuté, po pôrode sa mení veľkosť i tvar chodidla. Dôvodom je práve ono prekonanej tehotenstva, ktoré rozvolnilo kĺby a väzy spôsobili, že sa zrútila priečna klenba nohy.

Aj keď sa tento problém netýka všetkých, z doterajších prieskumov vyplýva, že sa noha zväčšila až sedemdesiatich percentám žien. Niektorým sa noha zväčšila až o osem milimetrov.