Ako vyčistiť semišové topánky krok po kroku

Semišové topánky nosíme počas zimy s veľkou obľubou. Aj keď je pravdou, že sneh spôsobuje na topánkach nepekné mapy, ktoré potom len ťažko dostávame nadol. Ak ste aj vy majiteľovi semišové obuvi, ktorá pravdepodobne nikdy nevyjde z módy, ponúka sa otázka, ako je vyčistiť. Predsa len hovoríme o topánkach, ktoré v snehu trpia.

Pripravte si potrebné náčinie

Ešte predtým, než sa pustíte do čistenia semišové obuvi, je potrebné si pripraviť vhodné náčinie. Myslíme tým napríklad kefky, ktoré budete potrebovať. Tieto kefky by mali byť z jednej strany gumové a z druhej drôtené. Raz stranou sa totiž bude topánka čistiť, druhú potom česať.

Postrádať nesmiete ani hubku, ktorá bude šetrnejšia ako kefka, ak sa vám s ním zle zaobchádza. A potrebná je tiež čistiaca pena, ktorá je určená presne na semiš. Tú nájdete v akejkoľvek predajni s obuvou.

Hodiť sa vám bude aj roztok vody s mydlom.

Ako postupovať pri čistení semišových topánok

Pokiaľ máte nachystané všetko potrebné vybavenie, nezostáva nič iné ako sa pustiť do čistenia. Či už použijete mydlový roztok alebo použijete penu, ktorú ste zakúpili a ktorá je určená priamo pre semiš, v oboch prípadoch je potrebné pristupovať k čisteniu krúživými pohybmi. Tým, že budete čistiť topánky krúživými pohybmi, tým semiš jemne čistíte a zároveň ho krapet češete.

V prípade, že čistíte s pomocou peny na semiš, používajte zásadne špeciálnu kefku alebo huby – žiadny iný pomocník na čistenie nie je povolený.

Počas čistenia sa zaoberajte len miestami, kde sú fľaky a škvrny. Mieste, kde sa fľaky a škvrny nevyskytujú, len prejdite a nechajte ich byť.

Po vyčistení sa topánky nechávajú sušiť zásadne vonku, a to v tieni. Priame slniečko nie je dobré. Čo ale dobré je, je nechávať sušiť topánky pri zdroji tepla (ale nie priamo pod ním). A až topánky uschnú, dajte do pôvodného stavu tak, že je učešete kefou.