Zaobstarávame si vonkajšiu kuchyňu. Na čo nezabudnúť?

Záhrada je pre svojich majiteľov pomyselnou oázou pokoja, na ktorej chcú tráviť prakticky každú minútu svojho voľného letného dňa. Ak tiež patríte medzi majiteľov veľkej záhrady a pokiaľ je vašim koníčkom počas leta to isté, možno uvažujete nad obstaraním vonkajšej kuchyne. Vďaka nej totiž budete môcť presunúť svoje kulinárske umenie na slniečko a varenie tak bude o to zábavnejšie a záživnejšie. Ponúka sa však otázka, na čo pri jej robení nezabudnúť alebo čo si skontrolovať pred jej inštaláciou?

Máte na záhrade vôbec miesto?

Ešte než sa pustíte do výberu vonkajšej kuchyne, uistite sa, že je na záhrade dostatok priestoru. Aby bolo varenie naozaj pohodlné a bezproblémové, je potrebné zaistiť dosť miesta nielen pre pracovnú dosku, ale aj pre gril, ktorý bude tým najlepším spoločníkom pri letných večeroch s priateľmi.

V ideálnom prípade by také miesto malo byť zastrešené, aby ste sa nemuseli obávať nepriazne počasia či toho, či nevľúdne počasie kuchyne prežije v zdraví. Aj preto sa obvykle stáva neoddeliteľnou súčasťou altánkov alebo pergol, kam napokon dokonale zapadá.

Voda, elektrina, plyn

Aby ste sa kvôli každému jednému vareniu nemuseli stále vracať domov do svojej kuchyne, pred jej inštaláciou si zistite, kadiaľ vedie voda a kam až je možné natiahnuť elektrinu. Presne to totiž vo vonkajšej kuchyni budete viac než len potrebovať.

Pokiaľ sa bude vonkajšia kuchyňa nachádzať blízko rodinného domu, väčšinou s natiahnutím elektriny alebo vody nebýva najmenší problém.

Zvoľte vhodný materiál

Pri výbere zohľadnite materiál, z ktorého je kuchyňa vyrobená. Nie je to totiž rovnaké, ako keď vyberáte kuchyňu do rodinného domu, ktorý je prakticky stále zastrešený. Drevo nebýva tou najlepšou voľbou, aj keď vyzerá krásne – teple a útulne. Ďaleko lepšia je žula alebo iný podobný kameň, ktorý je odolný nielen proti vlhkosti, ale aj proti vysokým teplotám.