Maliny, černice, čučoriedky. Ktorý druh je najzdravšie?

Každý človek by mal konzumovať veľa ovocia. V ovocí je totiž veľké množstvo vitamínov, ktoré skrátka a dobre potrebujeme. Ak sa radíte k tým ľuďom, ktorí ovocie nemajú v láske, musíte sa dojedať dostatočným množstvom zeleniny. U ovocia platí, že sa konzumuje predovšetkým ráno (maximálne do druhej hodiny popoludní), pretože neskôr už nestihneme cukry, ktoré sú v ovocí obsiahnuté, spáliť. Otázkou je, aké ovocie je pre dopoludňajšiu konzumáciu ideálne? 

Exotické ovocie už odišlo z pultov obchodov a na pulty sa teraz dostáva predovšetkým lesné ovocie, teda maliny, černice a čučoriedky. Otázkou však je, aké ovocie je z nich najzdravšie. 

Bohužiaľ vás sklameme. Každé ovocie je veľmi zdravé a každé z vymenovaných druhov má svoje výhody aj nevýhody. Poďme si preto rozobrať každý druh a povedzme si, ako prospievajú nášmu zdraviu. 

Maliny a zdravie 

Čo sa týka malín, tie miluje snáď každý. Pestujeme je hojne na záhradách, a to hlavne z toho dôvodu, že v obchodoch sa neradí k tým najlacnejším. Maliny pomáhajú v boji proti cievnym chorobám. Sú bohaté na antioxidanty a na flavonoidy. Mimo to bojujú s nádormi v našom tele. Pomáhajú likvidovať nádory v pažeráku, v pľúcach, v hltane či v ústach. 

Černice a zdravie 

Čo sa týka černíc, tie tiež hojne pestujeme na záhradách. Ľudia tomuto ovociu prezývajú malý zázrak. Nielen, že sú skvelou zásobárňou potrebných vitamínov, ale taky pomáhajú pri hojení rán a pri regenerácii celého tela. Okrem toho zastavujú množenie nádorových buniek. Dokážu bojovať s chrípkou aj s kašľom. Málokto vie, že pri liečbe chorôb sa využívajú nielen samotné plody ostružiny, ale aj jeho listy. 

Čučoriedky a zdravie 

A čo čučoriedky? Ani tie nie sú zdraviu škodlivé, sú naopak zdraviu veľmi prospešné. Okrem toho, že v čučoriedkach je veľké množstvo vitamínu C, ktorý povzbudzuje našu imunitu, nájdeme v čučoriedkach aj minerálne a telu prospešné látky, ako je železo. Čučoriedky sú často označované za biopotravinu, čomu sa nečudujem. Chráni našu sliznicu, pomáha pri liečbe chrípky či iných podobných chorôb, udržujú v dobrom stave náš zrak.