Na Lanzarote si vychutnáte netradične pestované víno. Prečo krajina pripomína Mars?
Kanárske ostrovy sú autonómnym územím Španielska a skladajú sa zo siedmich hlavných ostrovov. Najznámejšie sú ostrovy Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria a Lanzarote. A práve Lanzarote sa pýši skutočne netradičnou formou pestovania vína.
Budete si pripadať ako na Marse
Lanzarote je najsevernejšie položený veľký kanársky ostrov. Väčšinu jeho povrchu pokrýva púšť s charakteristicky zafarbeným červenohnedým pieskom. Tento ostrov vznikol sopečnou činnosťou a je tvorený lávovými vyvrelinami. Uvádza sa, že na Lanzarote je toľko vyvretej lávy, že by si z neho každý človek žijúci na našej planéte mohol odviezť na päťdesiat kilogramov. Povrch tohto exoticky vyzerajúceho ostrova tak býva veľmi často pripodobňovaný napríklad k povrchu Marsu.
Prírodné rezervácie
Bujnej vegetácie sa na ostrove rozhodne nedočkáte. Vlahy je tu totiž veľmi málo, k tomu ešte po väčšinu roka vejú silné vetry. Rastú tu tak najviac iba sukulenty a rôzne druhy často endemických lišajníkov. Veľká časť ostrova bola vyhlásená za významnú prírodnú rezerváciu, dochádza tak k jej ochrane.
Netradičný spôsob pestovania vína
Po roku 1730 boli na ostrove zaznamenané sopečné erupcie mohutných rozmerov. Keď všetko pominulo, vrátili sa na územie ľudia a začali tu pestovať vínnu révu. A to úplne netradičným spôsobom. Nové kríky vsádzajú do priehlbín, ktoré bývajú až niekoľko metrov široké. Rastlina je tak chránená predovšetkým proti neustále vanúcemu silnému vetru. Tento systém navyše dovoľuje zachytávanie vlahy z ovzdušia. Tu sa skvele osvedčuje porézna lávová pôda, ktorá viaže vlhkosť.
Víno sa stáča už v období júla a má nezameniteľnú arómu i chuť. Miestni navyše dbajú na to, aby nepoužívali chemické pesticídy. Farmári tak, rovnako ako ich predkovia, kríky chránia pomocou vápna a ďalších surovín.