Vytiahli ste zo skríň perové bundy? Prezradíme, ako je vyprať

Keďže už leto skončilo, je potrebné sa pripraviť na nadchádzajúce obdobie, a síce na jeseň a zimu. Zo svojich skríň odporúčame vytiahnuť hlavne perové bundy, ktoré sú spásou pred chladom a nepríjemným vetrom. Navyše sú stále štýlové, aj tento rok s nimi zaujmete. Avšak pri vyťahovaní páperových búnd zo skríň možno zisťujete, že bundy nie sú v tak skvelom stave, v akom ste ich uložili, a síce že sú potrebné špinavé. Ponúka sa preto otázka, ako ich prípadne vyčistiť alebo vyprať?

Ak ste v minulosti nosili perovou bundu do čistiarne, nemusíte to urobiť aj teraz. Čistiareň sa vám veľmi predraží, perovou bundu si môžete vyčistiť aj sami svojpomocne. Len je treba vedieť, ako na to. Aby vám to šlo od ruky, poradíme vám. Existuje rovno niekoľko trikov a tipov.

Nepristupujte k domácemu praniu skepticky, naopak buďte k tomuto spôsobu prania otvorenia. Aj perové bundy môžete hravo doma vyprať, aj keď ste sa tomu v minulosti stránili kvôli ich vyššej obstarávacej cene. Vyprať je možné aj tak, bez toho aby sa vytvorili zhluky peria alebo pleseň niekde v bunde.

Vždy perte perové bundy samostatne

Poďme si teda prezradiť, ako na pranie páperových búnd v práčke. Prvé pravidlo znie – vždy perte perové bundy v práčke oddelene, cez to nejde vlak. Ako konkrétne daný kúsok prať, to vám prezradí štítky, respektíve informácie na etikete. Zo štítku sa dozviete, aký program je pre perovou bundu ideálne a na koľko stupňov by sa mala bunda prať. To vám značne uľahčí prácu a predíde nepríjemnostiam.

Všeobecne platí, že sa bunda perie maximálne na štyridsať stupňov Celzia, a to na špeciálny program či na program pre jemnú bielizeň. Páperová bunda sa nikdy nesmie prať ručne!

Špeciálny prací prostriedok je nutnosť

S obyčajným pracím prostriedkom veľmi nepochodíte, musíte zvoliť taký prací prostriedok, ktorý je určený špeciálne pre perové oblečenie. Takýto prací prostriedok zachová bielizni mäkkosť a udrží aj izolačné vlastnosti bundy.