Výber stavebných produktov neponechávajte náhode

Dom je postavený a rad je na jeho okolie, tzn. na záhrade a jej príslušenstva, ako je dlažba, bazén, plot, alebo napríklad svahový systémom. Lenže rozhodovanie pred nákupom stavebného materiálu na ich realizáciu má celý rad nevyhnutných úkonov. Najdôležitejšie je dostatok „zdravých“ informácií o ponúkanom produkte. V tomto článku sa rozpíšeme o svahových systémoch.

Svahové oporné systémy účelne spájajú funkčnosť so zeleňou v záhrade. Sú variabilné a umožňujú priestorové riešenia strmších svahov. Zároveň vytvárajú členitý a dynamický priestor a sľubujú tiež ľubovoľný výber vegetácie, krovín alebo kvetov. Zohľadňujú architektonické, statické aj akustické požiadavky a majú veľmi jednoduché postupy zabudovanie. Každý zo stavebných systémov má svoje obmedzenia, ale aj nesporné výhody. Vždy odporúčame obrátiť sa na príslušné odborníkmi, ktorí najlepšie posúdi vhodný postup a pomôžu vám vybrať tiež vhodný stavebný systém. V prípade náročných projektov oporných stien vysokých dva a viac metrov je ale nutné nechať stavbu posúdiť tiež ďalšími odborníkmi, ako je statik a geológ.

Prvým krokom pri výbere svahových systému je určiť si, akú funkciu a aký účel majú plniť. Ďalej je nutné si položiť otázku, čo od daného prvku očakávam a ako by mal vyzerať výsledný dojem. Je nutné si všetko zhodnotiť v kontexte komplexnej úpravy terénu, ktorá sa netýka len použitia betónových výrobkov, ale aj celkových terénnych úprav vrátane zatrávnenie. Paradoxne posledným parametrom je cena, pretože betónové prvky a steny sú v porovnaní s inými materiálmi veľmi lacné z hľadiska investície i údržby. Ľahko je postavíte, navyše bez potreby sprievodných stavebných činností. Neomítají sa, nenatierajú, nelakujú, ani neimpregnuje.