Vädnú vám izbové rastliny? Vieme, ako ich zachrániť

Ak túžite po príjemnej domácnosti, je treba ju vyplniť izbovými rastlinami. Samozrejme dnes existujú aj také druhy izbových rastlín, o ktoré sa môžu starať aj záhradníci-amatéri. Rovnako sa môže stať, že kvetina začne uvädať. S touto situáciou sa stretávajú nielen začiatočníci v odbore zahradničení, ale aj znalci a takpovediac profesionáli v tomto odbore. Ak sa taky radíte k tým, ktorým izbové rastliny záhadne hynú, poradíme vám, čo môžete urobiť pre ich záchranu. 

Ak spozorujete, že vaše izbové rastliny hynú, nie je to signál pre to, že je potrebné ich vyhodiť. Je to skôr upozornenie na to, že sa máte kvetinám viac venovať. Uvadání rastlín spoznáte na prvý pohľad. Listy začnú klesať a sú bez života, kvety schnú alebo hnijú. U vždyzelených rastlín sa stáva, že listy začínajú žltnúť a následne opadávajú. 

Našťastie sa s týmto dá niečo robiť, ak si uvadání všimnete zavčasu. Otázkou teda je, čo pre záchranu izbových rastlín môžete urobiť? 

presaďte je 

Niektoré rastliny svojim uvadáním hovoria, že je načase ich presadiť. Izbové rastliny sa presádzajú väčšinou po dvoch, troch rokoch – vždy záleží na konkrétnom druhu. Mnohí záhradníci presádzajú kvetinu každým rokom, čo ale nie je to najlepšie, čo môžu urobiť. 

Ak rastlina vädne, skontrolujte, ako je na tom s hlinou. Ak vidíte, že je hlina popraskaná, nie je čerstvá a je pokrytá plesní, ihneď rastlinu presaďte do nového bydliska. Nešetrite hlinou, radšej nech je jej v kvetináči viac ako menej. Rastlina sa následne spamätá do niekoľkých dní. 

Nezalievame ju moc? 

Rastliny nemajú rady preliatiu. Keď sú preliate, začnú protestovať, a to tak, že listy začnú žltnúť a rastlina začne hniť. V tom prípade počkajte, až rastlina vodu vstrebe, zbytočne ju ani nekropte. A potom v budúcnosti vždy skontrolujte hlinu. Pokiaľ bude vlhká z minulého zalievanie, nepridávajte jej do kvetináča vodu. 

Nezabúdate ju zalievať? 

Samozrejme kvety môžu uvädať aj z opačného dôvodu, a síce vtedy, kedy im vodu nedoprajú. Kvety sú na pohľad v zlom stave, hlina je suchá, tvrdá, popraskaná. Často ani zaliatie nepomôže, preto ju v takom prípade musíte presadiť.