Vyberáme kompostéry do každej záhrady

Každá záhrada by mala byť síce vysadenými kvetmi, ale tiež by na nej mal sídliť kompostér. Taký kompostér si nemusíte nikde kupovať, aj keď stojí pomerne málo, ale tiež si ho môžete vyrobiť. Každý domáci kutil to napokon zvládne, dokonca to zvládne aj ten, kto sa za domáceho majstra označovať nemôže. Než sa však pustíte do výroby alebo do kúpy kompostéra, je potrebné vedieť, aký kompostér je pre vašu záhradu ten pravý. Nie všetky typy a veľkosti kompostérov sa hodí na každú záhradu. Preto si poďme vybrať ten pravý kompostér trebárs do vašej záhrady.

Aký kompostér voliť pre záhrady nad tisíc metrov štvorcových?

Ak ste majiteľom naozaj veľké záhrady, ktorej rozmery sčítavajú aj vyše tisíc metrov štvorcových, odporúčame na takú záhradu zakomponovať drevená silá. Jedná sa o najjednoduchší typ kompostérov. Výhodu takých drevených síl je napríklad to, že si je možné ich vyrobiť svojpomocne, a to len za pomocou pílky a klincov. Aby sme však boli féroví, je potrebné spomenúť aj mínusy. K nim patrí rýchlejší rozpad konštrukčného materiálu. Drevo je totiž skúšané počasím, ktoré ho môže úplne zničiť. Aby ste životnosť takéhoto kompostéra predsa len trochu predĺžili, odporúčame na drevo dať ochranný náter.

Aký kompostér voliť do záhrady s výmerou okolo päťsto metrov štvorcových?

Keď mu ste majiteľom o niečo menšie záhrady, ktorá sčíta okolo päťsto metrov štvorcových, odporúčame na takú záhradu pridať plastové kompostovacie silo, ktoré bude uzavreté. V prípade, že chcete založiť takzvaný rychlokompost, túto alternatívu jednoznačne oceníte. V tomto kompostéra totiž dochádza k veľmi rýchlemu zetlení organických materiálov. Je však potrebné pravidelne prelievať kompost vodou.

Aký kompostér voly do väčšej záhrady do tisíc metrov štvorcových?
Pokiaľ máte záhradu, ktorá je „niečím medzi“ spomínanými záhradami, potom sa bude hodiť šesťhranná plastová konštrukcia, ktorá je vyrobená z úplne rovnakého materiálu ako rychlokompostovací silá. Také kompostéry budú mať dlhú životnosť, navyše budú veľmi ľahké.