Prevoňajte si domácnosť a navoďte tak pohodovú atmosféru!

Na jeseň trávime v našej domácnosti viac času. Pobyt vonku je samozrejme kratší, pretože je chladno a skoro tma. Nájdite si teda chvíľku a spríjemnite si pobyt vo vašom hniezde. Zhlboka sa nadýchnite a vnímajte vône, ktoré sa vašim domom či bytom linou. Možno práve v tento okamih zatúžite po opojných vôňach kvetov či ovocia. Skúste si uvedomiť, že vôňa, ktorú vo vašom obydlí cítite, sa podieľa na utváraní atmosféry a tiež psychického rozpoloženia. 

Príkladom môže byť vôňa škorice a cukrovinky, ktorú si väčšina z vás iste spojí s decembrom a Vianocami, ktoré sú plné radosti a pohody. Vône, ktoré zimné sviatky sprevádzajú, veľakrát evokujú príjemné teplo a pozitívne nás naladí. 

Určite vám už teraz dochádza, akú moc má vôňa, ktorá sa vašej domácností line, a možno máte tiež predstavu o tom, aká vôňa by nemala chýbať vo vašom obydlí. Poďte si teda prevoňať domácnosť, a navodiť v nej tak pohodovú atmosféru. 

Akú vôňu zvoliť? 

Každá vôňa na nás pôsobí inak. Niektoré nás nabudí a dodá energiu a sviežosť, iná zase upokojí a prispeje k relaxácii. Niektoré vône sú príliš výrazné a dokážu tak rýchlo rozhodiť našu psychiku. Akú vôňu teda vybrať? Prečítajte si charakteristiky niektorých z nich a vyberte tú pravú. Vôňa môžete samozrejme kombinovať, pri tom buďte ale opatrní. 

Vôňa dreva dodáva človeku istotu a pocit bezpečia. Navyše vydrží veľmi dlho. Často sa používa v kanceláriách a zasadacích miestnostiach. 

Sladké vôňa, ktorú vytvára treba vanilka, v nás mnohokrát prebúdzajú chuť k jedlu. Preto sa používajú v rôznych jedálňach, kuchyniach, reštauráciách a všeobecne v priestoroch, kde často jeme či varíme. 

Ak sa rozhodnete pre kvetinovú či ovocnú vôňu, vyberte jemnú, ale dlhotrvajúcu variantu. Tieto vône evokujú vnútorný pokoj, pohodu a teplo. Bývajú veľmi vyhľadávanými a dostupnými. Na výber teda máte z naozaj veľkého množstva. 

Za zmienku stojí tiež citrusové vône, ktoré dodajú priestoru energiu, vzdušnosť a čerstvosť. Sú ideálne pre povzbudenie. 

Vôňu môžete do domácnosti aplikovať pomocou osviežovačov vzduchu alebo vonných sviečok.