Porazte ísť lag jedlom a pitím

Opäť ľudia teraz zvažujú, kam pôjdu na dovolenku. Leto nám totiž klope na dvere, je teda najvyšší čas zistiť, kam sa tento rok pozrieme a čo spoznáme. Zatiaľ čo niektorí sa rozhodli vycestovať len do susedného štátu, kam sa môžu vydať aj vlastným osobným automobilom, iní sa rozhodli vycestovať na druhý koniec sveta. Je pravdou, že ľudia v súčasnosti chcú cestovať ďaleko, chcú tým spoznať úplne inú kultúru. Lenže vycestovať na iný svetadiel so sebou nesie aj takzvaný jet lag alebo pásmovú chorobu. Práve ísť lag je často dôvodom, prečo ľudia nakoniec zídu z nápadu, že by na iný svetadiel odcestovali. Neuvedomujú si ale, že aj ísť lag je možné veľmi rýchlo pokoriť, a to dokonca len jedlom a nápojmi.

Jet lag je parťák pri dlhých letoch. Niekto s ním nemá problémy, iný človek posun času vníma veľmi zle. Či už patríte do jednej alebo do druhej skupiny odporúčame poraziť ísť lag s potravinami a pitím.

Čo piť a nepiť

Najskôr sa zamerajme na to, čo piť a nepiť. Pri boji s ísť lagom by sa mal vynechať alkohol, ktorý však býva veľkým lákadlom, pretože pri dlhých letoch býva zadarmo. Lenže práve alkohol je pri ísť lagu nepriateľ, pretože narúša spánok pôsobí ako stimulant. Tiež sa neoplatí piť kofeínové nápoje, ktoré taktiež môžu spôsobiť problémy so spaním.

Piť by sa mala najmä voda, a to aj litre vody. Vyhnete sa tak dehydratácii, nebude vás tak bolesť hlava a nebude vám zle. Pokiaľ vám voda nie je najmilšia, odporúčame piť bylinkové čaje, po ktorých sa človeku oveľa lepšie spia.

Čo jesť a nejesť

A čo jesť a nejesť? To si poďme tiež zodpovedať. Najskôr si prezraďme, čo nejesť. Jesť by sa nemali ťažké, tučné jedlá, vyvarovať by ste sa teda mali hlavne vyprážanému jedlu či červenému mäsu. Rovnako tak nejedzte ani slané jedlá, ktoré vám nemusia sadnúť a len vás vo vnútri vysušia.

Jesť odporúčame predovšetkým ovocie, ako sú maliny alebo čučoriedky, ktoré sú bohaté na vodu a vlákninu. Banány vám zase môžu dodať draslík a horčík. Zo zeleniny odporúčame konzumovať melón, ktorý vás zachráni pred dehydratáciou, pretože je plný vody.