Ako cestovať lacno vlakom po celej Európe?

Rozhodli ste sa ísť na výlet? Pokiaľ sa vám nechce šoférovať automobil, odporúčame začať cestovať vlakom, to je väčší zážitok. Navyše vlakových spojení je dnes toľko, že môžete hravo vlakom precestovať celú Európu. Čo je však nevýhodné, tak je cena vlakov. Bohužiaľ dnes vlaky nie sú najlacnejšie, preto mnohí ľudia zvažujú, či sa na výlet vydať práve vlakom alebo radšej iným dopravným prostriedkom. Pokiaľ ale cestovanie vlakom milujete, máme pre vás niekoľko tipov, ako cestovať lacno týmto dopravným prostriedkom po celej Európe.

Ako sme spomínali, dnes je mnoho vlakových spojení, ktoré na seba krásne nadväzujú a ktoré teda umožňujú obísť pokojne celú Európu. Európske vlaky už nie sú nepohodlné, sú naopak vysoko komfortné a celkom rýchle. Pokiaľ máte vytýčenú oblasť, kam by ste sa chceli vydať, prichádzame s niekoľkými tipmi a radami, ako vlakom cestovať tak, aby peňaženka príliš nezaplakala.

Využívajte miestne pokladne

Aj keď sa všade píše, že nakupovanie cez internet je lacnejšie, nie je to vždy pravda. Pri cestovaní vlakom sa vypláca skôr využívať miestne poklady, hlavne teda pri cestách po východnej Európe. Európske železnice sú dohodnuté na používaní jednej tarify, a síce vzájomnej medzinárodnej tarify SCIC-NRT. Ten je cenovo vyvážený pre všetky krajiny Európy, nemusíte sa teda báť, že by ste niekde platili o niekoľko tisíc viac.

Využívajte akčné lístky

Rovnako ako existujú akčné letenky, tak existujú aj akčné lístky. Akčné lístky ponúkajú celý rad dopravcov, preto ich pravidelne kontrolujte. Akčné lístky sa väčšinou týkajú diaľkových spojov, dajú sa väčšinou kúpiť len vo vopred stanovenom časovom predstihu a väčšinou cez internet. Pri nákupe cez internet si radšej lístky vytlačte.

Dajte si pozor na príplatky a rezervácie

Aby sa vám cesta vlakom nijako nepredražila, radšej sa informujte vopred o povinných príplatkoch, prípadne o rezerváciách. Mnohé európske vlaky sú povinne miestenkové, nezabudnite si ju teda uhradiť. Väčšina vlakov však má miestenku už rovno v cene, teda sa nestrachujete, či budete mať, kde sedieť.